Chudnutie aj v stave pokoja? Dajte šancu excentrickému tréningu!
Pripravte si pre svaly namáhavé prekvapenie, vďaka ktorému sa ich metabolizmus prejaví aj v stave pokoja. Excentrický tréning sľubuje zázraky.
Pri cvičení, ktoré je jednou z najrýchlejších ciest k štíhlejšej postave, je podstatný aj oddych. Ten telu nedodáva len priestor na regeneráciu, ale tiež môže poslúžiť ako efektívny spôsob spaľovania kalórií, a to celkom bez námahy.
Osobný tréner Tyrone Brennand je jedným z priekopníkov takzvaného excentrického tréningu, a pre britský portál Express prezradil, ako tento tréning prebieha a aké výsledky po ňom možno očakávať.
Čo je excentrický tréning
„Excentrický tréning je v podstate zameriavanie sa na opačný pohyb pri cvičení tradičných cvikov, teda na negatívnu fázu,“ vysvetľuje Brennand. „Ak teda robíte zhyby na hrazde, nesústredíte sa na pritiahnutie, ale na klesanie. V tejto fáze treba bojovať proti gravitácii, nazýva sa to excentrická svalová kontrakcia.“
Pri každom klesaní na hrazde by ste podľa Brennanda mali vydržať aspoň 5 až 6 sekúnd, čo následne predĺži napätie vo svale.
Podobný postup sa dá aplikovať aj na ďalšie cviky. „Ak cvičíte bench press a držíte nad hrudníkom činku, treba sa zamerať na excentrickú negatívnu fázu cviku, pri ktorej sťahujete činku smerom k sebe,“ tvrdí Brennand. „Po zdvihnutí závažia ho dlhšie podržte nad sebou a pomaly priťahujte.“
Hlavnou výhodou excentrického tréningu je, že na svaly pôsobí výraznejším tlakom, a efektívnejšie tak zvyšuje ich objem.
Prečo sa to oplatí
Hlavným poslaním excentrického tréningu je urýchliť naberanie svalovej hmoty, posilniť metabolizmus, zlepšiť ohybnosť, znížiť riziko poranení a skvalitniť celkovú výkonnosť.
Podľa Brennanda sa excentrický tréning hodí ako skvelý doplnok k tradičným cvikom. Okrem toho, že „šokuje telo a svaly“, tiež „využíva energetické systémy, ale s lepším výsledkom“.
Excentrický tréning ďalej zlepšuje pružnosť svalov. „Ak sa napríklad snažíte spružniť hamstringy pomocou drepov, pomôže vám využitie negatívnej fázy pri klesaní.“ Brennand však dodáva, že vo všeobecnosti nejde o ideálnu metódu strečingu
Tréner ďalej informuje, že excentrický tréning poslúži aj ako prevencia pred športovými zraneniami. „Ak skúšate nové cviky, hrozí vám vyššie riziko poranení,“ tvrdí Brennand. „Excentrický tréning znižuje túto pravdepodobnosť, pretože zlepšuje pohyblivosť vášho tela, ktoré je zároveň odolnejšie voči šoku alebo nečakanému pohybu.“
Z hľadiska zlepšovania športovej výkonnosti sa excentrický tréning hodí najmä pre obľúbencov silových športov, ktorým poskytne pevnejšie a silnejšie svalstvo.
„Je dôležité myslieť na to, že excentrický tréning je len jednou časťou cvičenia,“ pripomína Brennand.
Jedným z negatív, ktoré pri tréningu treba brať do úvahy, je oneskorený nástup svalovice. K bolesti svalov môže dôjsť hneď po tréningu, no svalovica sa v tomto prípade zvykne dostaviť až o deň či dva neskôr.
Svalové tkanivo je metabolicky najaktívnejšou časťou tela, a preto aj najrýchlejšie spaľuje tuk. K tomuto procesu dochádza aj počas odpočinku, pričom platí, že čím viac svalovej hmoty máte, tým rýchlejšie sa vám odbúrava tuk aj počas dní, keď necvičíte.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.