3 typy prerušovaného pôstu: Vedci overili, ktorý je najúčinnejší

Pôst každý druhý deň, 5:2 alebo časovo obmedzené stravovanie? Vedci overili, aká forma prerušovaného pôstu je najlepšia.
Prerušovaný pôst pomáha ľuďom pri chudnutí, znižuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi, hladinu triglyceridov a cholesterolu. Tento spôsob stravovania môže zlepšiť mikrobiálnu diverzitu v črevách a pomôcť ľuďom prijať menej kalórií počas dňa.
Aký typ prerušovaného pôstu je však najlepší? Tento téme sa venoval výskum publikovaný v akademickom žurnále Annual Review of Nutrition. Skupina vedcov preskúmala 25 štúdií o troch formách prerušovaného pôstu:
- Časovo obmedzené jedenie: Na jedenie máte časové okno 8 až 12 hodín a počas zostávajúcich hodín v dni držíte pôst.
- Diéta 5:2: Päť dní jete normálne a dva dni držíte pôst s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.
- Pôst každý druhý deň: Pôst držíte každý druhý deň s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.
Štúdie uvádzajú, že tí, ktorí dodržiavajú časovo obmedzený stravovací režim, zaznamenali 3-percentný úbytok hmotnosti. Zatiaľ čo pôst každý druhý deň priniesol 3 až 8 percent úbytku hmotnosti v priebehu troch až ôsmich týždňov.
Výsledky chudnutia pre skupinu s diétou 5:2 sú podobné ako pri pôste každý druhý deň. Toto zistenie je prekvapujúce, pretože ľudia s diétou 5:2 sa postili oveľa menej ako tí, ktorí sa museli postiť každý druhý deň.
Diéta 5:2 a pôst každý druhý deň prinášajú podobné výsledky pri chudnutí ako bežné nízkokalorické diéty. Profesorka Krista Varady, prvá autorka štúdie, povedala: „Všimli sme si, že prerušovaný pôst nie je lepší ako bežná diéta; oboje spôsobuje rovnaký úbytok hmotnosti a podobné zmeny krvného tlaku, cholesterolu a zápalu.“
Okrem toho sa zistilo, že ľudia na ktoromkoľvek z týchto dvoch režimov prerušovaného pôstu si udržiavajú 7-percentný úbytok hmotnosti v priebehu roka. "Oklamete svoje telo, aby jedlo trochu menej, a preto ľudia chudnú," vysvetlila Varady.
Vedci v prehľade vypracovali aj niekoľko praktických rád pre jednotlivcov, ktorí zvažujú režim prerušovaného pôstu. Vedľajšie účinky, ako sú závraty, zápcha a bolesti hlavy, ustúpia do jedného alebo dvoch týždňov po pôste. Pitie väčšieho množstva vody môže znížiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.
Cvičenie: Mierna až vysoká intenzita aktivity je možná, pretože niektorí účastníci uviedli, že cvičenie im dáva viac energie počas hodín pôstu. Po cvičení sa však odporúča zjesť pôstne jedlo.
Čo jesť: Uistite sa, že jete ovocie, zeleninu a celozrnné produkty, pretože majú vysoký obsah vlákniny, ktorá zmierňuje zápchu.
Vyhnite sa alkoholu a kofeínu: Alkohol a energetické nápoje s kofeínom majú vysoký obsah kalórií a môžu spôsobiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.
Kto by sa mal vyhýbať pôstu: Osoby s BMI nižším ako 18,5, osoby s poruchami príjmu potravy, osoby, ktoré potrebujú užívať lieky s jedlom v pravidelnom čase, deti do 12 rokov, tehotné alebo dojčiace ženy a pracovníci na zmeny.
Varady dodala:
„Ľudia milujú prerušovaný pôst, pretože je jednoduchý. Ľudia si musia nájsť diéty, ktoré môžu dlhodobo držať. Je určite účinný pri chudnutí a získal si popularitu, pretože nie sú potrebné žiadne špeciálne potraviny ani aplikácie.Môžete ho tiež kombinovať s inými diétami, ako je Keto.“

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?