Ceny pšenice v pondelok vyskočili na nové rekordné maximum
- 13:28 16.05.2022
- Paríž

Globálne ceny pšenice stúpajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára.
Ceny pšenice v pondelok vyskočili na nové rekordné maximum po tom, čo sa India cez víkend rozhodla zakázať vývoz tejto komodity, keďže jej úrodu zasiahla vlna horúčav. Po otvorení trhu v Európe tak vzrástla cena pšenice až na 435 eur za tonu.
Globálne ceny pšenice stúpajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára. Vojna vyvolala obavy o dodávky komodity na trhy, keďže Ukrajina patrí k významným pestovateľom a vlani sa podieľa 12 % na svetovom exporte pšenice.
Prudký rast cien je tiež dôsledkom nedostatku hnojív a rizika slabšej úrody. To podporilo rast inflácie na celom svete a vyvolalo obavy z hladomoru a sociálnych nepokojov v chudobnejších krajinách.
India, druhý najväčší svetový producent pšenice, v sobotu (14. 5.) oznámila, že po najhorúcejšom marci v jej histórii zakazuje export. Vláda v Naí Dillí v tejto súvislosti uviedla, že viaceré faktory vrátane nižšej produkcie a výrazne vyšších globálnych cien vyvolávajú obavy o potravinovú bezpečnosť jej 1,4 miliardy obyvateľov.
Vývozné dohody uzavreté pred 13. májom môžu byť dodržané, ale pre dodávky po tomto dátume je potrebný súhlas vlády. Vývoz by sa však mohol uskutočniť aj vtedy, ak by sa na Indiu obrátila iná vláda so žiadosťou o pomoc a tá by bola schválená na „na uspokojenie ich potrieb v oblasti potravinovej bezpečnosti“.
India, ktorá vlastní veľké rezervné zásoby, už skôr avizovala, že je pripravená pomôcť vyplniť časť z výpadku dodávok spôsobených ukrajinskou vojnou.
Zákaz vývozu vyvolal ostrú kritiku skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7), ktorá uviedla, že takéto opatrenia „zhoršia krízu“ spojenú s rastom cien komodít.
TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Do týchto projektov investuje MIRRI viac ako 6 miliónov eur
Viac ako šesť miliónov eur z eurofondov prinesie lepšie školy a krajšie verejné priestranstvá.

Ministerstvo dopravy: Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadna novinka
Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné.

Premiér pripustil možnosť zmien v transakčnej dani
Premiér podnikateľov uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.

Dopravcovia hrozia blokáciou ciest, cena mýta sa má zvýšiť
Autodopravcovia hrozia blokáciou ciest, ak Ministerstvo dopravy SR s nimi nebude rokovať o ich požiadavkách.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.