Správna rada Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára nerozumie útokom na prezidentku

Správa rada Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára nerozumie útokom na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú v súvislosti s udelením vyznamenaní pre členov Bielej légie, Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára.
Odmieta vytváranie negatívneho obrazu o Bielej légii, odmieta tiež fašizmus, nacizmus i všetky ostatné totalitné ideológie. V najbližších týždňoch pripravuje odbornú diskusiu. Členovia správnej rady nadácie to uvádzajú v liste zaslanom prezidentke, ktorý TASR poskytla správkyňa nadácie Alexandra Exnerová. Útoky na hlavu štátu vnímajú so sklamaním.
„Použité argumenty, ktoré sa v posledných dňoch objavujú v médiách, sú podľa nášho presvedčenia do veľkej miery v línii politického naratívu tých, ktorí boli súčasťou komunistického zriadenia. Toho zriadenia, ktoré týchto troch mladých ľudí poslalo na smrť,“ konštatujú v liste s tým, že chýba priestor na fakty a historický výskum.
Nadácia poukazuje na to, že sa vytvára negatívny obraz o Bielej légii ako organizácii, ktorá zohrala nepopierateľnú úlohu v zápase s komunizmom, ale vôbec vo vzťahu ku kresťanskému disentu ako takému, ktorý od 50. rokov minulého storočia udržiaval živou myšlienku demokracie a slobody. Nadácia zdôrazňuje, že odmieta fašizmus a nacizmus, rovnako všetky totalitné ideológie pričom pripomína, že protikomunistický odboj bol bojom za slobodu viery a za základné demokratické hodnoty.
„Pravda a fakty nepustia. Sme presvedčení, že historici musia pracovať s faktami a informáciami. Zatiaľ sme sa však dozvedeli len o predpokladoch, ktoré vytvárajú v niektorých postojoch kontroverzie. Paušalizovanie viny len za to, že niekto niekde bol, nemôže z týchto domnienok vytvárať vinu,“ odkazuje nadácia a dodáva, že v prípade existencie iných dôkazov proti Tunegovi, Púčikovi a Tesárovi sa o nich radi dozvedia. „Spochybňovanie obetí komunistickej totality pod rôznymi zámienkami je nebezpečným javom súčasnosti,“ dodáva.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová priznala chybu v procese posudzovania vyznamenania pre členov Bielej légie, Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára. Deklarovala, že urobí všetko pre to, aby sa v budúcnosti podobné kontroverzie neopakovali. Tunegovi, Púčikovi a Tesárovi prezidentka udelila Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Kritické hlasy sa ozvali medzi niektorými historikmi i politikmi.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.