Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS
Bezpilotná vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing sa v piatok večer vôbec po prvý raz úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra DPA.
Loď pristála na ISS po približne jednodňovom lete zhruba vo výške 400 kilometrov nad Zemou. Na palube niesla 355-kilogramový náklad vrátane zásob pre posádku stanice od amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Boeingu.
Ako poznamenala DPA, tento úspešný let bol dôležitou skúškou pre Starliner, keďže séria predchádzajúcich technických problémov spôsobila dvojročný sklz v plánovom harmonograme tohto projektu. Boeing totiž v budúcnosti plánuje využívať Starliner na prepravu astronautov na ISS, čím by poskytol alternatívu k lodi Crew Dragon od spoločnosti SpaceX.
Loď sa mala pôvodne pripojiť k vesmírnej stanici ešte v júli minulého roka. Misiu však niekoľkokrát odložili, najprv pre problémy, ktoré na ISS nastali po prílete ruského výskumného modulu Nauka, neskôr pre problémy s ventilmi pohonného systému.
Pri prvom skúšobnom lete v decembri 2019 Starliner k ISS nedorazil, sčasti za to mohli softvérové chyby, ktoré spôsobili, že loď spaľovala príliš mnoho paliva.
Starliner je čiastočne opakovane použiteľná vesmírna loď pozostávajúca z posádkovej kapsuly a servisného modulu, ktorá je na obežnú dráhu Zeme vystrelená raketou. Po certifikácii bude môcť na ISS prepravovať až štyroch členov posádky.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.