9 chýb, ktoré ničia nielen práčku, ale aj vašu bielizeň
- 8:11 29.05.2022
- Bratislava
Používanie práčky sa javí ako tá najjednoduchšia vec na svete. Napriek tomu pri ňom mnohí opakujú chyby, ktoré nepoškodzujú len prístroj, ale aj oblečenie.
Pranie nepatrí k domácim prácam, ktoré by mnohým vytvárali vrásky na čele – stačí predsa vložiť bielizeň do práčky, nasypať prací prostriedok a spustiť vhodný cyklus. Všetku náročnú prácu už práčka vykoná sama.
Viacerí pri praní zabúdajú na to, že odporúčaná dávka pracích prostriedkov sa na obaloch neuvádza len tak pre parádu, a veľa ľudí si tiež nepreštuduje návod na obsluhu prístroja, ktorého dodržiavanie by mu mohlo zaistiť dlhšiu životnosť.
Vyhnite sa pri praní najčastejším chybám, ktoré škodia nielen práčke, ale aj odevom či inému typu bielizne.
1. Kapsuly nepatria do každej várky
Foto: Svetlana Chugaeva/Shutterstock.com
Kapsuly na pranie poskytujú nenáročný a efektívny spôsob, ako správne dávkovať prací prostriedok. Nemali by sme ich ale používať pri každom praní. Priemerná kapsula totiž obsahuje dostatok pracieho prostriedku na vyčistenie strednej dávky bielizne. Ak teda vhodíte kapsulu do práčky aj vtedy, keď periete len zopár artiklov, prebytočná látka sa môže usádzať v bubne a poškodiť hadice aj motor.
2. Dôležité vetranie
Po praní v práčke ostáva nahromadená vlhkosť, ktorú je potrebné vyvetrať. Preto sa odporúča nechávať dvere pootvorené aj vtedy, keď prístroj nepoužívame, a to aspoň na 15 až 20 minút po skončení cyklu. Takýmto spôsobom zabránite tvorbe plesní a baktérií, ktoré sa pri ďalšom praní môžu preniesť aj na oblečenie.
3. Prášok namiesto tekutého prostriedku
Prášok na pranie si dokáže dokonale poradiť so zažratými škvrnami, takže je vhodné ho používať práve na ne. Pri bežnom praní by ste ale mali voliť tekutý prací prostriedok, ktorý na oblečení zanecháva menej stôp a ľahšie sa rozpúšťa, čím práčke nespôsobuje takú záťaž. Pri používaní pracieho prášku častejšie dochádza k upchatiu systému.
4. Prací prostriedok nepatrí priamo do bubna
Foto: Marco de Benedictis/Shutterstock.com
Pridávanie pracieho prostriedku, zvlášť pokiaľ ide o prací prášok, priamo do bubna, je nebezpečné hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, dizajn práčky nie je náhodný. Priehradky v nej slúžia na to, aby práčka dokázala sama v správnej chvíli vypustiť prací prostriedok do bubna, čím podporí jeho dokonalé rozpustenie. Po druhé, ak budete dávkovať prostriedky priamo na bielizeň, pravdepodobne sa nevyhnete škvrnám a usadeninám z nich.
5. Aviváž pri každom praní
Výhody v používaní aviváže pri praní spočívajú v príjemnej vôni a zjemnení látok. Tam ale aj končia. Aviváž totiž neslúži na to, aby pomohla s čistením oblečenia pri praní. Naopak, len zahlcuje bielizeň petrochemikáliami, a navyše upcháva práčku. Pri nadmernom používaní aviváž prispieva aj k tvorbe plesní.
6. Nevhodné dávkovanie pracích prostriedkov
Pri dávkovaní pracích prostriedkov si netreba dávať pozor len na nadmerné množstvá, ale aj na ich nedostatok. V takom prípade totiž hrozí, že nedokážu spoľahlivo vyčistiť oblečenie, a tak bude potrebné prať ho častejšie, čím ohrozíte jeho životnosť.
7. Chlpy na oblečení
Ak žijete v domácnosti so zvieratami, je prirodzené, že si na oblečení nachádzate chlpy. Takto zanesené oblečenie by sme ale nemali hneď vkladať do práčky bez očistenia, pretože srsť sa v nej hromadí, čo môže viesť k upchatiu odtokovej hadice alebo filtra. Pred každým praním preto odstráňte zvieraciu srsť z oblečenia.
8. Mokrá bielizeň v práčke alebo koši na bielizeň
Foto: Jakkrit Kongsudee/Shutterstock.com
Vlhkosť je ideálnou podmienkou na tvorbu a množenie plesní. Vyhnite sa preto ukladaniu vlhkých alebo spotených kusov bielizne priamo do práčky alebo koša na bielizeň. V prípade, že túto radu odignorujete, hrozí, že bielizeň sa dôkladne nevyperie a navyše bude zapáchať.
9. Vlnené loptičky
Vlnené loptičky majú podobné funkcie ako aviváž, akurát bez vedľajších účinkov, ako je zapchávanie odtoku či hromadenie produktu. Skvele sa hodia do práčky aj sušičky a jedna vám v priemere vydrží až tisíc pracích cyklov.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.