4 znaky toho, že sa váš perfekcionizmus vymyká spod kontroly
Súbor týchto príznakov naznačuje, že dbanie o detaily má výrazný negatívny dopad na každodenný život.
Perfekcionizmus sa u každého prejavuje v rozličnej miere. Väčšina ľudí si potrpí na dôslednosť v konkrétnej oblasti života, ako je kariéra, hygiena alebo koníčky. Pre menšinu ale perfekcionizmus predstavuje zaužívanú mierku, ktorú jej predstavitelia používajú pri hodnotení všetkého, čo za deň vykonajú.
Včasné diagnostikovanie a „liečba“ prehnaného perfekcionizmu nepomôže len vašej psychike, ale aj partnerským a rodinným vzťahom a vzťahom na pracovisku. V najhorších prípadoch môže perfekcionizmus viesť až k obsedantno-kompulzívnej poruche (OCD), ktorú už väčšinou treba liečiť za asistencie odborníkov.
Spoločenským vzťahom z hľadiska perfekcionizmu škodia najmä štyri jeho prvky, ktoré sa málokedy dostavujú spoločne. Na druhej strane kombinácia dvoch alebo viacerých z nich už predstavuje klinický problém.
1. Dokonale zorganizované rutiny a rozvrhy
Jedným z najzreteľnejších prejavov prehnaného perfekcionizmu je pozorné sledovanie vlastných a cudzích rutín a rozvrhov. Môžete byť napríklad presvedčení o tom, že konkrétny deň v týždni je vyhradený pre konkrétnu aktivitu.
Obsedantne zmýšľajúci perfekcionisti si radi organizujú dni do časových rámcov, ktorých porušenie im prináša pokazenú náladu.
Dokonalá rutina poskytuje perfekcionistovi prehľad o tom, čo sa dá čakať, a teda aj kontrolu nad nadchádzajúcimi udalosťami. Dodržiavanie rutiny tiež vníma ako znak disciplíny a oddanosti.
2. Prehnaný záujem o detaily
Diabol sa skrýva v detailoch – máloktorá fráza tak dokonale vystihuje prístup perfekcionistov k životu, ako práve táto. Pre takýchto ľudí sú práca aj koníčky vyslovene stresujúce preto, že ich hodnotia len podľa toho, ako sa im podarilo „vyladiť“ maličkosti.
Každá aktivita, do ktorej sa chorobný perfekcionista púšťa, je preňho výzva na prezentovanie dokonalých výsledkov. U študentov sa to napríklad môže prejaviť pri písaní domácich úloh – ak majú za úlohu napísať sloh s obsahom asi 500 slov, dajú si záležať na tom, aby ten ich obsahoval presne 500 slov. Každý odsek pritom musí obsahovať rovnaký počet riadkov, aj ak by to malo znamenať, že svoju prácu odovzdajú neskôr.
3. Nezvyčajné nasledovanie pravidiel a morálky
Perfekcionisti, ktorí to so svojím zmyslom pre detail už preháňajú, sa chcú vyhnúť nečakaným záverom, a preto dáva zmysel, že dodržiavajú všetky spoločenské pravidlá a predpisy.
Chorobní perfekcionisti takisto nasledujú morálne zákony, pretože im to dodáva pocit prevahy nad ostatnými, ktorí s nimi majú problém. Takéto správanie vedie k nemilosrdnej sebakritike.
4. Analytická paralýza
Osoby, ktoré to s perfekcionizmom skutočne preháňajú, sa vyhýbajú rozhodovaniu preto, že sa boja nesprávneho rozhodnutia. Predtým, ako sa do niečoho pustia, to musia zhodnotiť z každého uhla. Pre dokonalé rozhodnutie pokojne obetujú pohodlie.
Ak napríklad obsedantný perfekcionista potrebuje kúpiť novú klimatizáciu, strávi hodiny hľadaním a porovnávaním recenzií, kontaktovaním predajcu a porovnávaním všetkých variantov a možností. Všetko pohodlie ide v týchto chvíľach bokom, aj ak by to malo znamenať, že bude musieť stráviť v teple o niekoľko dní naviac.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.