Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje
Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.
Nový liek preukázal pozoruhodné výsledky v liečbe rakoviny konečníka. Podľa výsledkov štúdie zverejnenej 5. júna v The New England Journal of Medicine u každého z 12 pacientov s rakovinou konečníka, ktorí boli liečení novým liekom, zmizli nádory bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Pacienti dostali imunoterapeutický liek nazývaný dostarlimab. Po šiestich mesiacoch liečby rakovina konečníka zmizla u všetkých pacientov natoľko, že ju nebolo možné nájsť fyzickým vyšetrením, endoskopiou ani MRI vyšetrením.
Onkologička z Memorial Sloan Kettering Cancer Center a spoluautorka štúdie Andrea Cerceková pre CNN priznala, že lekári takto úspešný výsledok vôbec nečakali a ide o splnený sen.
Very proud of our study published in @NEJM. 100% clinical complete response with dostarlimab alone in mismatch repair-deficient locally advanced #RectalCancer. No radiation or surgery! @ASCO #ASCO22 @MSKCancerCenter https://t.co/sZypoHBtj7
— Andrea Cercek (@AndreaCercek) June 5, 2022
Cerceková vysvetlila, že dostarlimab funguje tak, že „odomyká prirodzený imunitný systém tela, aby bojoval proti rakovine“ a dodala, že táto konkrétna liečba funguje v „špecifických rakovinových bunkách“, ktorým chýba gén, ktorý im umožňuje opraviť ich DNA, čo v konečnom dôsledku vedie k mutáciám.
"Keď podávame imunoterapiu, ako je dostarlimab, skutočne to len naštartuje imunitný systém, aby zbadal rakovinu a zbavil sa jej,“ uviedla Cerceková, no pozoruhodné podľa nej je, že dostarlimab dokázal nádory úplne odstrániť.
Doktorka ďalej vysvetlila, že takéto výsledky sú zvyčajne pozorované iba u 10 percent pacientov s pokročilou rakovinou, vďaka čomu sú výsledky štúdie ešte výraznejšie.
Spoluautor štúdie Luis A. Diaz Jr. pre The New York Times uviedol, že toto je prvýkrát, čo sa to stalo v histórii rakoviny.
Inšpiráciou pre túto štúdiu bola klinická štúdia vedená Diazom v roku 2017, do ktorej sa zapojilo 86 ľudí s metastázujúcou rakovinou, ktorá zdieľala génovú mutáciu, ktorá bunkám bránila v oprave poškodenia DNA.
Pacienti z predchádzajúcej štúdie užívali podobný liek až dva roky, po ktorých výsledky ukázali, že nádory sa zmenšili alebo stabilizovali u približne jednej tretiny až polovice pacientov a úplne zmizli u 10 percent účastníkov.
Výsledky viedli Cercekovú a Diaza k myšlienke, čo by sa stalo, keby bol liek podaný skôr v priebehu choroby, čo viedlo k novšej úspešnej štúdii. Tento výskum dáva nádej, že v budúcnosti nebude potrebný chirurgický zákrok či chemoterapia a ožarovanie na odstránenie rakoviny.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.