Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.
Nový liek preukázal pozoruhodné výsledky v liečbe rakoviny konečníka. Podľa výsledkov štúdie zverejnenej 5. júna v The New England Journal of Medicine u každého z 12 pacientov s rakovinou konečníka, ktorí boli liečení novým liekom, zmizli nádory bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Pacienti dostali imunoterapeutický liek nazývaný dostarlimab. Po šiestich mesiacoch liečby rakovina konečníka zmizla u všetkých pacientov natoľko, že ju nebolo možné nájsť fyzickým vyšetrením, endoskopiou ani MRI vyšetrením.
Onkologička z Memorial Sloan Kettering Cancer Center a spoluautorka štúdie Andrea Cerceková pre CNN priznala, že lekári takto úspešný výsledok vôbec nečakali a ide o splnený sen.
Very proud of our study published in @NEJM. 100% clinical complete response with dostarlimab alone in mismatch repair-deficient locally advanced #RectalCancer. No radiation or surgery! @ASCO #ASCO22 @MSKCancerCenter https://t.co/sZypoHBtj7
— Andrea Cercek (@AndreaCercek) June 5, 2022
Cerceková vysvetlila, že dostarlimab funguje tak, že „odomyká prirodzený imunitný systém tela, aby bojoval proti rakovine“ a dodala, že táto konkrétna liečba funguje v „špecifických rakovinových bunkách“, ktorým chýba gén, ktorý im umožňuje opraviť ich DNA, čo v konečnom dôsledku vedie k mutáciám.
"Keď podávame imunoterapiu, ako je dostarlimab, skutočne to len naštartuje imunitný systém, aby zbadal rakovinu a zbavil sa jej,“ uviedla Cerceková, no pozoruhodné podľa nej je, že dostarlimab dokázal nádory úplne odstrániť.
Doktorka ďalej vysvetlila, že takéto výsledky sú zvyčajne pozorované iba u 10 percent pacientov s pokročilou rakovinou, vďaka čomu sú výsledky štúdie ešte výraznejšie.
Spoluautor štúdie Luis A. Diaz Jr. pre The New York Times uviedol, že toto je prvýkrát, čo sa to stalo v histórii rakoviny.
Inšpiráciou pre túto štúdiu bola klinická štúdia vedená Diazom v roku 2017, do ktorej sa zapojilo 86 ľudí s metastázujúcou rakovinou, ktorá zdieľala génovú mutáciu, ktorá bunkám bránila v oprave poškodenia DNA.
Pacienti z predchádzajúcej štúdie užívali podobný liek až dva roky, po ktorých výsledky ukázali, že nádory sa zmenšili alebo stabilizovali u približne jednej tretiny až polovice pacientov a úplne zmizli u 10 percent účastníkov.
Výsledky viedli Cercekovú a Diaza k myšlienke, čo by sa stalo, keby bol liek podaný skôr v priebehu choroby, čo viedlo k novšej úspešnej štúdii. Tento výskum dáva nádej, že v budúcnosti nebude potrebný chirurgický zákrok či chemoterapia a ožarovanie na odstránenie rakoviny.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.