Ak by túto fotografiu skutočne zostrojil Hubblov teleskop, znamenalo by to zánik ľudstva
- 20:06 19.06.2022
- Svet

Fotografia, ktorá má zobrazovať planétu Slnečnej sústavy, mala byť zhotovená Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Ak by to tak bolo, už by sme nežili, tvrdia kritici.
Twitter opäť žije senzáciou v podobe impozantnej fotografie Saturnu, ktorú mal zhotoviť Hubblov vesmírny ďalekohľad. Nejde pritom o prvý prípad, keď užívateľov sociálnych sietí zaujala snímka s pochybným popisom.
V prípade, že by skutočne išlo o záber zachytávajúci Saturn z pohľadu Hubblovho teleskopu, ľudský život na Zemi by sa do sekundy stal minulosťou. Pýtate sa, prečo? Pozrite sa lepšie na polohu Slnka na fotografii.
The aurora borealis at Saturn were captured by the Hubble Space Telescope pic.twitter.com/muZvbqYVSI
— Curiosity (@Sciencenature14) June 7, 2022
Skutočnosť je celkom iná ako tvrdia jej autori. Hoci je pravda, že záber ako prvý zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), jeho autorom nie je Hubblov teleskop. Ten totiž putuje vesmírom vo vzdialenosti 547 kilometrov od Zeme a zhotovuje predovšetkým zábery galaxií vzdialených miliardy svetelných rokov.
To, že snímku nezhotovil Hubblov ďalekohľad, sa dá zistiť celkom ľahko: Ak by sa Slnko nachádzalo za Saturnom, ako to naznačuje fotografia, znamenalo by to, že musela byť zhotovená spoza Saturnu. To by však znamenalo, že pri zachovaní vzdialenosti Hubblovho teleskopu od Zeme by musel krúžiť za orbitom Saturnu, čím by sa vzdialila aj Zem od Slnka. To by malo, samozrejme, za následok, okamžité vyhynutie života na zemi v dôsledku extrémneho zníženia teploty.
Aký je teda skutočný pôvod snímky kolujúcej po Twitteri?
Obrázok skutočne pochádza od NASA, pričom ide o koncepčné zobrazenie polárnej žiary na Saturne. „Červené sfarbenie polárnej žiary spôsobuje uvoľnený vodík,“ uviedol úrad ešte v roku 2005.
„Polárna žiara je oválna, pretože žiariace plyny putujú po dráhe magnetických polí, ktoré sa ako lievik zbiehajú do magnetických polí planéty,“ vysvetlila NASA.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?