5 vecí, ktoré si váš veterinár želá, aby ste vedeli o svojom psovi
- 8:01 18.06.2022
- Svet
Zverolekárka hovorí o najdôležitejších veciach, ktoré by o svojom psovi mal vedieť každý majiteľ. Vyvracia pritom niektoré mýty.
Každý psíčkar chce svojmu domácemu miláčikovi dopriať čo najzdravší a najšťastnejší život. Aj dobre mienené skutky sa ale môžu obrátiť v neprospech, ak celkom nepoznáme ich povahu.
Veterinárka Kirsten Ronngrenová v rozhovore pre britský portál The Mirror priblížila 5 najdôležitejších poznatkov, ktoré by podľa nej mal o svojom psovi vedieť každý majiteľ.
1. Vek nie je choroba
Mnohých majiteľov prekvapuje, že ich pes sa teší zo života aj v pokročilom veku. Ronngrenová v tejto súvislosti pripomína, že pokročilý vek u domácich miláčikov automaticky neznamená problémy.
„Domáce zvieratá sa dnes dožívajú dlhšieho a šťastnejšieho života vďaka starostlivým majiteľom a pokročilej medicíne,“ tvrdí zverolekárka, podľa ktorej spomalenie tempa vo vyššom veku nie je samozrejmosť u každého psa, a môže naznačovať bolesti.
„Veľa ľudí sa tiež nazdáva, že anestézia pri čistení zubov alebo odstraňovaní výrastkov pre starších psov nie je bezpečná, čo v mnohých prípadoch nie je pravda. Staršie psy vedia veľmi dobre tolerovať umelý spánok,“ hovorí Ronngrenová.
2. Čistenie zubov u veterinára prebieha inak ako doma
Podobne ako u ľudí, aj u zvierat platí, že o ich chrup sa najlepšie dokáže postarať odborník, ktorý má na to určené pomôcky.
„Ak vám lekár odporúča ambulantnú dentálnu hygienu, je to preto, že vyčistenie zvieracieho chrupu pod celkovou anestéziou je najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako vykonať komplexné ošetrenie ústnej dutiny,“ vysvetľuje veterinárka.
Zverolekári pri profesionálnom čistení zubov používajú elektrické vŕtačky a leštidlá aj digitálny röntgen.
3. Pravidelné prehliadky sú základ
Pravidelné návštevy zverolekára zaručujú včasné odhalenie prípadných ochorení domácich miláčikov. „Keďže nám zvieratá nedokážu priamo povedať, že sa necítia v poriadku, pravidelné návštevy zverolekára vedia včas odhaliť problémy,“ tvrdí Ronngrenová.
4. Nadváha prináša ďalšie problémy
Podobne ako ľudia, aj zvieratá, ktoré trpia nadváhou, viac riskujú ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, cukrovku, metabolické ochorenia a problémy s kĺbmi.
„Nadbytočné tukové tkanivo uvoľňuje do tela mnohé látky, ktoré vyvolávajú zápal, čo znamená, že zvieratá s nadváhou všade so sebou nosia chronické spúšťače zápalu,“ hovorí odborníčka, podľa ktorej zdravá hmotnosť dokáže predĺžiť život psa o jeden až dva roky.
5. Socializácia neznamená voľný výbeh
Problémy so správaním sú podľa Ronngrenovej jedným z najčastejších dôvodov odovzdávania psov do útulkov a záchytných staníc.
„Adekvátny prístup k výcviku a socializácii je jeden z najlepších spôsobov, ako si so psom vytvoriť zdravé puto a ako mu dopriať radosť v každej situácii“ dodáva Ronngrenová
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.