Takéto správanie zvyšuje riziko infarktu o 50 percent. Je rovnako zlé ako fajčenie
Srdcový infarkt je jednou z najčastejších príčin úmrtí vo svete. Zistenie novej štúdie pritom naznačuje, že k rizikovým faktorom treba prirátať aj jeden typ správania.
K infarktu dochádza v momente, keď sa cieva privádzajúca krv do srdca zablokuje, čo sprevádza ostrá bolesť v hrudi, ktorá môže vystreľovať až k sánke a rukám.
Jedným z najrizikovejších faktorov infarktu je fajčenie, ktoré je však rovnako škodlivé ako iná aktivita, ktorú denne vykonáva väčšina z nás.
Rovnako zlé ako fajčenie
Nový výskum publikovaný v žurnále JAMA Cardiology sa pozrel na roky zaužívané tvrdenie, že sedavý životný štýl zhoršuje predpoklady na srdcovo-cievne ochorenia. V minulosti sa už potvrdilo, že takéto správanie vedie k vzniku obezity, cukrovky, hlbokej žilovej trombózy a metabolického syndrómu.
Štúdia sa zamerala na viac ako 100 tisíc ľudí z 21 rôznych krajín. Vedci ich sledovali po dobu približne 11 rokov, pričom skúmali, ako ich správanie vplýva na riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
U účastníkov, ktorí denne presedeli 6 až 8 hodín, stúplo riziko predčasného úmrtia v dôsledku srdcových ochorení o 12 až 13 percent. Tí, ktorí presedia viac ako 8 hodín z dňa, čelia až 20-percentnému riziku.
Zaujímavý nález poukazuje aj na to, že hoci dlhodobé sedenie negatívne vplývalo na zdravie všetkých zúčastnených, najhoršie následky zaznamenali u ľudí z krajín z nízkym alebo nižším stredným príjmom. Vedci preto pracujú s hypotézou, že v rozvinutejších krajinách sa sedenie spája prevažne s dobre ohodnotenými a spoločensky vyššie postavenými zamestnaniami.
„Správa, ktorú sa výskum snaží tlmočiť, je, že by ste sa mali snažiť čo najviac eliminovať čas strávený sedením,“ poznamenáva Scott Lear z kanadskej Univerzity Simona Frasera. „Ak musíte sedieť, riziko môžete znížiť cvičením vo voľnom čase.“
Lear ďalej informuje, že ľudia, ktorí denne sedia nepretržite viac ako 4 hodiny, by mali aspoň polhodinu z tohto času venovať fyzickej aktivite. Takýmto spôsobom dokážu znížiť riziko závažných zdravotných následkov najmenej o dve percentá.
„Naša štúdia dokazuje, že sedenie v kombinácii s nečinnosťou tvorí 8,8 percent zo všetkých príčin úmrtí, čo sa pomaly vyrovnáva fajčeniu,“ dodáva Lear. „Ide o globálny problém s neuveriteľne jednoduchým riešením – začnite napríklad plánovaním času, keď sa zdvihnete zo stoličky.“
Aj málo je viac ako nič
Aj krátke cvičenie vie ovplyvniť zdravie výrazným spôsobom. Nezáleží pritom na tom, či sa človek snaží schudnúť alebo nie.
Hlavnou výhodou cvičenia v súvislosti s ochranou zdravia srdca a ciev je, že podporuje prúdenie krvi v celom tele, vďaka čomu obehová sústava dokáže efektívnejšie pracovať.
Cvičenie tiež znižuje cholesterol a krvný tlak, ktoré vo veľkej miere prispievajú k srdcovým ochoreniam.
Ideálne zdravie srdca dosiahnete, keď cvičenie skombinujete so zdravou a vyváženou stravou. Zamerajte sa na jedlá s nízkym obsahom nezdravých tukov a vysokým obsahom vlákniny. Jedzte hlavne veľa ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.