Eurokomisia odporučila udeliť kandidátsky štatút Ukrajine a Moldavsku
- 12:21 17.06.2022
- Brusel

Členovia Európskej komisie (EK) v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku.
Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie k reformám, preto EK navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút. Informuje o tom spravodajca TASR.
O štatút kandidátskej krajiny požiadali všetky tri uvedené krajiny po začiatku ruskej agresie voči Ukrajine. Rozhodnutie o udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku sa očakáva počas budúcotýždňového summitu EÚ v Bruseli (23. a 24. júna).
Stanoviská EK sú založené na hodnotení podľa troch súborov kritérií na vstup do EÚ, na ktorých sa dohodla Európska rada: politické kritériá, ekonomické kritériá a schopnosť krajiny prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ (acquis communatauire). V stanoviskách sa zohľadňuje aj úsilie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska pri vykonávaní ich záväzkov vyplývajúcich z dohôd o pridružení, vrátane prehĺbených a komplexných zón voľného obchodu.
„Áno, Ukrajinu treba privítať ako kandidátsku krajinu – je to založené na pochopení, že vykonala dobrú prácu, ale ešte stále zostáva veľa dôležitého, čo treba urobiť,“ povedala von der Leyenová pred novinármi. Rovnako sa vyjadrila aj k Moldavsku a spresnila, že v prípade Gruzínska je teraz všetko „v rukách gruzínskej vlády“, ktorá by mala čo najlepšie využiť tento priaznivý politický moment.
„Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko majú silnú a legitímnu túžbu vstúpiť do EÚ. Vysielame im jasný signál podpory v ich ašpiráciách, aj keď čelia náročným okolnostiam... Pre obyvateľov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska je to historický deň,“ uviedla.
Podľa nej Ukrajina od podpisu asociačnej dohody s EÚ jasne dokázala svoje proeurópske smerovanie a snahy prihlásiť sa k európskym hodnotám a štandardom, prebrala už viacero častí zo spoločnej legislatívy a je plnohodnotným členom mnohých európskych programov. Spresnila, že Ukrajina pokročila v dosahovaní stability inštitúcií zaručujúcich demokraciu, právny štát, ľudské práva a rešpektovanie a ochranu menšín. Kyjev pred vojnou zároveň dosiahol silné makroekonomické výsledky.
Von der Leyenová ocenila, že Ukrajina má aktívnu občiansku spoločnosť, hodnoverný volebný systém a dobre rozvinutý vzdelávací systém. Upozornila, že Ukrajina potrebuje pokračovať v ambicióznych štrukturálnych hospodárskych reformách a veľa práce ju čaká v reformách v oblasti právneho štátu, justície a boja proti korupcii. Upozornila, že Ukrajina ako jediná krajina prijala zákony proti oligarchizácii, ktoré však treba riadne implentovať. Šéfka Komisie vyzvala aj na sfunkčnenie protikorupčných úradov. V oblasti základných ľudských práv Ukrajina spĺňa 80 percent odporúčaní Benátskej komisie, musí však upraviť zákony týkajúce sa národnostných menšín.
Eurokomisia v prípade Moldavska dospela k záveru, že krajina má pevné základy na dosiahnutie stability inštitúcií zaručujúcich demokraciu, právny štát, ľudské práva a rešpektovanie a ochranu menšín. Jeho makroekonomická politika je dostatočne zdravá a krajina dosiahla aj pokrok v posilňovaní finančného sektora a podnikateľského prostredia. Musí však vykonať kľúčové hospodárske reformy.
Gruzínsko podľa eurokomisie má vybudované základy pre stabilitu inštitúcií zaručujúcich demokraciu, právny štát, ľudské práva a rešpektovanie a ochranu menšín, ale nedávny vývoj narušil pokrok krajiny. Dosiahla dobré výsledky v oblasti hospodárskej politiky a priaznivého podnikateľského prostredia, ale na zlepšenie fungovania trhového hospodárstva sú potrebné ďalšie reformy. Na základe toho EK odporúča, aby Gruzínsko dostalo perspektívu členstva v EÚ, štatút kandidáta by mu však mal byť udelený až po vyriešení viacerých priorít.

Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka
Donald Trump, Joe Biden i Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán.

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné
Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné.

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú
Donald Trump a Ursula von der Leyenová sa počas sobotňajšej krátkej interakcie na okraji pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne dohodli, že sa niekedy stretnú.

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie
Trump v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí
Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra.