Ako na zdravé nohy pomocou stravy: Týchto 7 potravín neobchádzajte!
Pripravte svoje chodidlá na výkyvy počasia aj pomocou vhodnej stravy. Týchto 6 potravín im dožičí dostatočnú porciu zdravia.
Pri starostlivosti o vzhľad a zdravie chodidiel sa väčšina z nás zaobíde s pravidelným umývaním a občasným pílingom. Po zime, počas ktorej schovávame chodidlá v hrubých ponožkách a čižmách, im ale treba dožičiť viac ako len týchto pár krokov.
„Tak, ako v iných častiach tela, aj v chodidlách sa skrývajú kosti, svaly, väzivá a cievy, o ktoré sa treba starať,“ zdôrazňuje podiatrička Dina Gohilová v rozhovore pre portál The Sun. Podľa nej je popraskaná koža na pätách častým príznakom nedostatku vitamínov, ktorý môže viesť až k nezastaviteľnej bolesti chodidiel.
Strava a pitný režim sú podstatné zložky celkového zdravia, vrátane chodidiel. Pre ich pekný vzhľad treba do jedálnička zaradiť najmä huby, ryby, vajcia, figy, sóju, jogurt, syr a rastlinné mlieko, ktoré obsahuje dostatok vitamínu D a vápnika na udržanie zdravia kostí. Aké ďalšie potraviny netreba vynechať?
Brokolica a citrusy na zmiernenie bolesti
Obidve tieto potraviny obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ktorý pomáha redukovať zápal v tele. Ten je hnacím motorom takzvanej plantárnej fascie, ktorá sa prejavuje bolesťou na spodnej časti chodidla, najmä v oblasti päty a klenby.
Ak vám nevyhovuje brokolica alebo citrusy, vitamín C nájdete aj v jahodách, černiciach, paprike a zemiakoch.
Orechy a strukoviny na kŕče
Mandle, vlašské orechy, arašidy a ďalšie druhy orechov spolu s avokádom a strukovinami obsahujú prospešné vitamíny skupiny B, ktoré podporujú zdravie nervovej sústavy. S neuropatickou bolesťou, ktorá je často bodavá alebo pálivá, vám pomôžu najmä vitamín B1, B6 a B12.
„Nedostatok niektorých druhov vitamínu B zvyšuje pravdepodobnosť kŕčov,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Reema Patelová, podľa ktorej si do šalátov treba pridať avokádo a maškrty nahradiť orieškami.
Gohilová dodáva, že kŕče v chodidlách môžu poukazovať aj na nedostatok horčíka, vápnika alebo draslíka. V strave preto treba uprednostniť banány, strukoviny a zemiaky.
Mlieko a jogurt pre zdravie kostí
Každé chodidlo obsahuje 26 kostí, ktoré namáhame každý deň pri kráčaní. Vápnik zohráva podstatnú úlohu pri starostlivosti o ich pevnosť a odolnosť, preto je potrebné prijímať ho aj vo forme mlieka, prírodného jogurtu a zelenej listovej zeleniny, ako je špenát.
Pri vstrebávaní vápnika je mimoriadne dôležitý vitamín D, ktorý najjednoduchšie získate zo slnečného žiarenia alebo z doplnkov.
Steak a losos pre rast nechtov a zdravú pokožku
Železo a horčík sú nápomocné pri starostlivosti o zdravý rast nechtov a ochranu pokožky pred lúpaním a vysychaním.
„Medzi známe zdroje železa patrí červené mäso a hydina, ale možno ho nájsť aj v rastlinnej strave, ako je tmavá listová zelenina a fazuľa,“ tvrdí Patelová. „Horčík zas získame z celozrnných potravín, tmavej listovej zeleniny a takisto fazule. Netreba zabudnúť ani na horkú čokoládu.“
Pre ideálne vstrebávanie týchto minerálov by ste mali uvedené potraviny jesť spolu s vitamínom C.
Rast nechtov na nohách (aj rukách) podporíte adekvátnym príjmom omega-3 mastných kyselín, ktoré redukujú zápal nechtových lôžok a stimulujú tvorbu nových buniek v ich oblasti. Nájdete ich v mastných rybách, ako je losos, makrela a sardinky. Vegáni sa môžu spoľahnúť na vlašské orechy a ľanové a chia semiačka.
Vajcia proti mravčeniu
Vráťme sa k vitamínu B, ktorého potrebu by nemali podceňovať najmä cukrovkári. Tento vitamín ochraňuje svaly, zabraňuje poškodeniu buniek a dodáva im silu.
Mravčenie v chodidlách je pritom častým príznakom nedostatku vitamínu B12. Treba ho prijímať každý deň, pretože telo si ho nedokáže ukladať. Možno ho nájsť aj v rybách, hydine, mliečnych výrobkoch a vajciach. Vegáni by mali užívať doplnky s jeho obsahom.
Bielkoviny pre silné nechty a hladkú pokožku
Nechty sa skladajú prevažne z bielkoviny keratínu, preto ho treba prijímať aj formou stravy. Bielkoviny nám okrem toho dodávajú aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samostatne vyrobiť.
„Aminokyseliny tvoria základ štruktúry vlasov, nechtov a pokožky vo forme kolagénu, keratínu a elastínu,“ vysvetľuje Patelová, podľa ktorej by sme mali denne prijať toľko gramov bielkovín, koľko kilogramov vážime. „Ak ale vediete aktívny životný štýl alebo pravidelne cvičíte, budete ich potrebovať viac,“ dodáva.
Bielkoviny možno nájsť v mäse, rybách, vajciach, hydine a mliečnych výrobkoch. V ríši rastlinnej stravy sú zastúpené v strukovinách, orechoch, semiačkach a sóji.
Voda, voda, voda
Denne by ste mali vypiť 6 až 8 pohárov čistej vody. Tá je nevyhnutná pre celkové zdravie, aj pre zdravie chodidiel. Kvalitná hydratácia prospieva krvnému obehu, vďaka čomu sa zbavíte kŕčov a opuchu v chodidlách a rovnako redukujete riziko dny a hromadenia toxínov.
Ak vám čistá voda nevyhovuje, ozvláštnite ju plátkami citróna a mätou alebo si pripravte nesladený bylinkový čaj.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.