Všimli ste si na rastlinách takúto „penu“? Pozor, toto hrozí pri jej výskyte!
- 7:15 28.06.2022
- Londýn

Nezvyčajná „pena“ sa môže tvoriť na stonkách rastlín aj v našich zemepisných šírkach. Prečo vzniká a v čom tkvie jej hrozba?
V Británii počas leta roku 2022 zaznamenali rozšírenie svetlej hmoty, ktorá pripomína penu. Táto látka sa zvykne tvoriť na stonkách rastlín a dlhých tráv, pričom obyvateľov varovali, aby jej výskyt nepodceňovali.
Podľa portálu Yorkshire Live túto „penu“ tvorí hmyz z čeľade peniarky, pričom jej prítomnosť predstavuje hrozbu pre miestne druhy rastlinstva.
Peniarky tvoria túto ochrannú bariéru, aby do nej mohli ukryť vajíčka, ktoré následne získajú ochranu pred predátormi a rýchly prístup k dužine rastlín, z ktorej mladé jedince čerpajú potravu.
Peniarky sú najaktívnejšie v období od konca mája po koniec júna. Pre človeka sú neškodné, no vedci varujú pred možnosťou šírenia baktérie s názvom Xylella fastidiosa, ktorá predstavuje fatálne riziko pre viaceré druhy rastlín. Botanici ju dokonca považujú za jeden z najnebezpečnejších patogénov na svete.
Ochorenie, ktoré vzniká prenosom nebezpečnej baktérie, je známe najmä v Taliansku, kde za posledné roky zdevastovalo rozsiahle plochy olivových hájov. Odborníci varujú, že v prípade potvrdenia jeho výskytu je nutné zlikvidovať všetky ďalšie rastliny v okruhu 100 metrov od napadnutého jedinca.
Likvidácia vegetácie nie je jediné opatrenie, ktoré sa pri ochorení rastlín uplatňuje. Takisto platí, že všetky rastliny aj živočíchy vyskytujúce sa v okruhu do 5 kilometrov od napadnutej rastliny musia ísť po dobu nasledovných piatich rokov do karantény, aby sa úplne zamedzilo prenosu na domáce rastlinstvo.
Hovorca pre britský výskum peniarok vyzval svojich krajanov, aby v prípade pozorovania nýmf alebo dospelých jedincov peniarok a niektorých druhov cikád, ktoré takisto vytvárajú „penu“ na rastlinách, oznámili ich prítomnosť príslušným úradom.
„Informácie od vás nám pomôžu spraviť si lepší obraz o tom, kde sa hmyz nachádza, ktorými rastlinami sa živí a do akej miery sa pohybuje po okolí,“ uviedol hovorca. „Tieto údaje sú nevyhnutné pre zhotovenie čo najlepšej odpovede na možný príchod baktérie Xylella do Veľkej Británie.“

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?