Wiezik a Hojsík o kauze hlucháň: Slovensko v ochrane prírody totálne zlyhalo
- 14:33 22.06.2022
- Brusel

Slovensko podľa europoslanca Wiezika ani napriek silnému tlaku verejnosti a záväzkom voči Bruselu neprijalo dostatočne primerané kroky na predchádzanie zhoršovania stavu biotopov.
Slovenskí europoslanci Michal Wiezik a Martin Hojsík (obaja PS) považujú stredajší rozsudok Súdneho dvora EÚ, že Slovensko v spore o ochranu hlucháňa hôrneho porušilo smernice o biotopoch a o vtáctve, za ďalší dôkaz jeho zlyhania vo veci ochrany životného prostredia. Uviedli to v stanovisku zaslanom pre TASR.
Súdna inštancia so sídlom v Luxemburgu uviedla, že okrem toho, že Slovensko nepodrobilo určité plány a projekty s významným vplyvom na územia s výskytom hlucháňa hôrneho primeranému posúdeniu vplyvov, neprijalo ani potrebné opatrenia na ochranu tohto druhu živočícha.
„Odkedy sme vstúpili do Európskej únie, hlucháň prišiel u nás takmer o polovicu svojich území. Slovensko nedokázalo zabezpečiť aktívnu ochranu životného prostredia, dostatočnú ochranu hlucháňa a jeho prirodzeného prostredia z dôvodu rozsiahlej ťažby dreva,“ konštatoval Wiezik.
Pripomenul, že Slovensko ani napriek silnému tlaku verejnosti a záväzkom voči Bruselu neprijalo dostatočne primerané kroky na predchádzanie zhoršovania stavu biotopov.
„Hlucháň ukazuje, že aj napriek páčivým slovám vlád na Slovensku o ochrane prírody a lesov idú skutky príliš často opačným smerom. Na jednej strane počúvame o potrebe ochrany prírody, na druhej o tom, že máme veľký podiel lesov v produkčnom veku, čo zjavne hovorí o zámere ich vyťažiť,“ uviedol Hojsík.
Podľa údajov, ktorí má k dispozícii europoslanec Wiezik, za posledných 40 rokov sa populácia hlucháňa hôrneho na Slovensku zmenšila približne o 80 percent, pričom najväčší pokles je zaznamenaný v Národnom parku Nízke Tatry.
„Boli sme svedkami rozsiahlych zásahov do prírodného prostredia národných parkov a utvrdzovaní vládami, že ide o legálny postup a pomoc prírode. Rozsudok Súdneho dvora EÚ však jasne konštatuje, že išlo o nelegálnu činnosť poškodzovania životného prostredia,“ upozornil Wiezik. Dodal, že Európsky parlament pracuje na legislatíve, ktorá by lepšie zadefinovala trestné činy v oblasti životného prostredia, aj s charakterom ekocídy.
„Bez rozmanitosti v prírode nebudeme schopní ako ľudstvo prežiť. To je jednoznačné varovanie vedcov. Je tragické, ak Slovensko nedokáže dodržiavať európske zákony, na tvorbe ktorých sme sa podieľali. Ochrana prírody a rozvoj krajiny pritom môžu ísť ruka v ruke. Dá sa to, ak je politická vôľa,“ uzatvoril Hojsík.

Ukrajina: Zelenskyj a Trump plánujú v sobotu pokračovať v rokovaniach
Zelenskyj a Trump absolvujú v sobotu aj druhú schôdzku po tom, čo sa nakrátko stretli pred pohrebom pápeža Františka, ktorý sa konal na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Rakvu s pápežom Františkom uložili do hrobky v Bazilike Panny Márie Väčšej
Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej.

Skončila sa pohrebná omša za pápeža Františka, rakvu vezú do mariánskej baziliky
Po skončení pohrebnej omše v sobotu napoludnie na Námestí svätého Petra preniesli rakvu s pápežom Františkom naspäť do rovnomennej baziliky.

Biely dom: Trump a Zelenskyj mali „veľmi produktívnu“ diskusiu
Americký prezident a ukrajinská hlava štátu mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“ počas schôdzky, ku ktorej došlo krátko pred pohrebom pápeža Františka vo Vatikáne.

Kardinál Re na pohrebe: František bol pápežom ľudu s otvoreným srdcom ku všetkým
Dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re, ktorý vedie sobotňajší pohreb pápeža Františka, v homílii vyzdvihol zosnulého pontifika ako pápeža ľudu.