Opica je to najmenej! Toto vám s jednotlivými orgánmi spraví len jedna noc pitia

Spomínate si na ten večer, keď ste to s alkoholom naposledy prehnali? Opica na ďalší deň je len jeden z miernejších následkov vášho vyčíňania. Takto na to doplatilo celé telo.
Nárazové pitie alkoholu z vás automaticky nerobí alkoholika. Mnohí z nás totiž piatkové alebo víkendové posedenie pri pive či víne vnímajú ako príležitosť na socializáciu s priateľmi, ktorá počas týždňa nie je možná v dostatočnej miere. Napriek tomu ho nemožno považovať za neškodné.
Termínom „nárazové pitie“ budeme v tomto článku označovať nadmernú konzumáciu alkoholu v krátkom čase. Mnohí z nás prepadli takémuto správaniu aspoň raz za život, pričom aj jedna noc stačí na to, aby sa prejavili vážne vedľajšie účinky.
Pri nárazovom pití je potrebné vnímať rizikové množstvo, ktoré sa u mužov pohybuje okolo 5 a viac drinkov za niekoľko hodín, u žien ide o 4 a viac alkoholických nápojov. Takéto správanie obvykle na nasledovný deň vedie k opici, ale aj bolestiam žalúdka, či dokonca hrudníka. Takto naň reagujú jednotlivé orgány:
Mozog
Skonzumovaný alkohol sa vstrebáva priamo do krvného obehu, následkom čoho prúdi aj do mozgu. Krátko po vypití pohárika sa preto stretávame s rozostreným videním, stratou koordinácie a poruchami pamäte.
Nárazové pitie u niektorých vedie aj k celkovým výpadkom pamäte. Nárast hladiny alkoholu v mozgu totiž oslabuje jeho schopnosť tvoriť nové spomienky. Riziko straty pamäte je vyššie v prípade, že sa alkohol konzumuje nalačno.
Žalúdok
Nadmerné pitie alkoholu môže poškodiť sliznicu žalúdka, čo sa prejavuje bolesťou tohto orgánu a hrudníka. Poškodenie žalúdka okrem toho zvyšuje pravdepodobnosť vracania, ktoré následne škodí pažeráku. Takáto následnosť môže viesť až k život ohrozujúcemu krvácaniu pažeráka.
Pečeň
V súvislosti s konzumáciou alkoholu a jej následkami sa najčastejšie spomína pečeň, čo rozhodne netreba podceniť. Neškodí jej len dlhodobé pitie, ale aj to nárazové.
Primárnou funkciou pečene je filtrovať tuk a alkohol, pričom vyššiu prioritu má druhá zo zmienených látok. Ak zahltíte pečeň nadmerným množstvom alkoholu, nestihne odfiltrovať tuk, čo vedie k stukovateniu a ďalším ochoreniam.
Obličky
Aj obličky v tele plnia úlohu filtra, pričom odstraňujú všetky prebytočné tekutiny a odpadové látky. Po požití alkoholu dochádza k zastaveniu tvorby hormónov, ktoré pomáhajú udržať vodu v tele, čo vedie k dehydratácii.
Srdce
Krátkodobé následky nadmerného príjmu alkoholu sa podpisujú aj na zdraví nášho najdôležitejšieho orgánu. U konzumenta sa to môže prejaviť intenzívnym búšením srdca.
Z dlhodobého hľadiska alkohol prispieva k nepravidelnému srdcovému rytmu, oslabeniu srdcového svalu a vysokému tlaku.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?