Švédsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc
- 14:07 30.06.2022
- Štokholm

Švédsko plánuje dodať Ukrajine viac výzbroje vrátane protitankových zbraní, ako i vybavenia na odstraňovanie mín, oznámilo švédske ministerstvo obrany. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá o tom informovala vo štvrtok.
Nový švédsky balík pomoci pre Ukrajinu bude dosahovať hodnotu 500 miliónov švédskych korún (46,6 milióna eur).
Švédsko, ktoré požiadalo spolu s Fínskom v polovici mája o vstup do NATO, dodalo na Ukrajinu rôzne vojenské vybavenie už v štyroch rôznych balíkoch pomoci. Tie zahŕňali napríklad tisíce kusov protitankových ručných zbraní, prostriedky osobnej ochrany, strelných zbraní či vybavenia pre odstraňovanie mín.
Švédsko okrem toho poskytlo Ukrajine aj finančnú pomoc, píše DPA.

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde
Administratíva Donalda Trumpa požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí
Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil
Zdravotný stav niekdajšieho brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa takmer dva týždne po poslednej operácii čriev zhoršil, uviedli vo štvrtok jeho lekári.

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole vo francúzskom meste Nantes.

Duda: Mier na Ukrajine zabezpečia iba ústupky na oboch stranách
Dosiahnutie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou si bude vyžadovať kompromisy a teda istú nespokojnosť s výsledkom vojny na oboch stranách, uviedol poľský prezident Andrzej Duda.