Rusko si predvolalo britskú veľvyslankyňu za Johnsonove "urážlivé" výroky
- 20:59 30.06.2022
- Moskva

Rusko si vo štvrtok predvolalo britskú veľvyslankyňu v Moskve Deborah Bronnertovú pre "urážlivé" výroky britského premiéra Borisa Johnsona na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Vo vyhlásení to uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
"Bronnertovej sme tlmočili, že Rusko je proti otvorene urážlivým vyjadreniam britských predstaviteľov voči Rusku, jeho lídrovi, predstaviteľom a obyvateľom“, píše sa vo vyhlásení.
„V slušnej spoločnosti je zvykom ospravedlniť sa za takéto poznámky,“ dodal ruský rezort diplomacie.
Johnson v utorok pre nemeckú stanicu ZDF povedal, že Putin by nezačal vojnu na Ukrajine, ak by bol žena. „Keby bol Putin žena, čo evidentne nie je, ale keby bol, podľa môjho názoru by sa nepustil do takej šialenej, mačistickej vojny a násilia, akého sa teraz dopúšťa. Ak chcete dokonalý príklad toxickej maskulinity, tak je to presne to, čo robí (Putin) na Ukrajine,“ uviedol Johnson.
Putin na to reagoval, že niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová sa rozhodla začať vojenské ťaženie proti Argentíne o Falklandské ostrovy.
Šéf britského rezortu obrany Ben Wallace vyvolal hnev Moskvy, keď obvinil hovorkyňu ruského ministerstva zahraničných vecí Mariju Zacharovovú z toho, že sa každý týždeň všetkým vyhráža jadrovými zbraňami. Ruské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo, že je „neprijateľné“, aby britskí predstavitelia zámerne šírili nepravdivé informácie o údajných hrozbách jadrovými zbraňami zo strany Ruska.

OSN varuje pred globálnou krízou spôsobenou nerovnosťou a nedôverou v inštitúcie
Organizácia Spojených národov varuje pred hroziacou globálnou a sociálnou krízou podnietenou hospodárskou neistotou, rastúcou nerovnosťou a rozšírenou nedôverou v inštitúcie.

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde
Administratíva Donalda Trumpa požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí
Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil
Zdravotný stav niekdajšieho brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa takmer dva týždne po poslednej operácii čriev zhoršil, uviedli vo štvrtok jeho lekári.

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole vo francúzskom meste Nantes.