Česko podporí Chorvátov v Schengene, povedal Fiala po stretnutí s Plenkovičom
- 17:43 07.07.2022
- Praha

Česká republika podporí vstup Chorvátska do Schengenu od januára budúceho roka. Vo štvrtok to povedal český premiér Petr Fiala po stretnutí s chorvátskym predsedom vlády Andrejom Plenkovičom. TASR informáciu prevzala z Českej televízie.
Fiala rokoval s Plenkovičom najmä o možnostiach spolupráce v energetike. „Česká republika má záujem o využívanie kapacít chorvátskych LNG terminálov (na prepravu skvapalneného plynu) a v oblasti prepravy ropy, kde je pre nás kľúčový ropovod Adria z Jadranského mora,“ napísal Fiala na sociálnej sieti Twitter.
Na rozdiel od prepravy ropy, ktorá je podľa Fialu možná ihneď, v prípade plynu to potrvá dlhšie. Uistil, že Česko sa na zimu pripravuje a zásobníky plynu má naplnené na 70 percent. Plánuje tiež zvýšiť kapacitu v zásobníkoch LNG terminálu v Holandsku.
„Chceme pevnejšie partnerstvo a ekonomickú výmenu, ako aj spoluprácu pri zásobovaní energiou s využitím kapacít LNG terminálov a ropovodov JANAF,“ napísal na Twitteri chorvátsky premiér. Na tlačovej konferencii po stretnutí s českým predsedom vlády však upozornil na nedostatočnú infraštruktúru. Tá je podľa neho potrebná na to, aby mohli LNG terminály využívať aj ďalšie štáty.
„Vážime si podporu členstva Chorvátska v Schengene,“ uviedol Plenkovič na Twitteri. Chorvátsko čaká od 1. januára 2023 ešte jedna novinka. V júni na Summite EÚ Záhrebu odobrili prijatie eura a stane sa dvadsiatym členom eurozóny. Ministri financií EÚ v júli stanovia výmenný kurz kuny na euro. Chorvátsko bude mať ešte pol roka na praktické prípravy na prechod na spoločnú menu.

Guterres: Revolúciu v oblasti čistej energie nezastaví žiadna skupina ani vláda
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v stredu vyhlásil, že „žiadna skupina ani vláda“ už nedokáže zastaviť globálny prechod na čistú energiu.

Pohrebný sprievod pápeža Františka bude „starostlivo monitorovaný“
Trasa, ktorou sa bude počas sobotňajšieho pohrebu presúvať rakva so zosnulým pápežom Františkom z Vatikánu do Baziliky Panny Márie Väčšej, kde ho pochovajú, bude „starostlivo monitorovaná“.

Trump skritizoval Zelenského za slová, že Kyjev neuzná ruskú okupáciu Krymu
Americký prezident Donald Trump v stredu ostro skritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za odmietnutie uznať ruskú okupáciu polostrova Krym.

Kto bude novým pápežom? Podľa stávkových kancelárií má najväčšiu šancu tento kardinál
Rovnaký názor má aj umelá inteligencia.

Dcéra francúzskeho premiéra bola jednou z obetí násilia v cirkevnej škole
Dcéra francúzskeho premiéra Francoisa Bayroua tvrdí, že ako 14-ročná sa stala obeťou fyzického násilia.