Celé mesiace vracal a chudol. Muža nakoniec hospitalizovali, na vine bol vitamín
Aj niekoľko mesiacov po prepustení z nemocnice bola hladina vitamínu v pacientovom organizme príliš vysoká, tvrdia lekári.
Ste zdravý, pestro sa stravujete, pohyb vám nechýba a spánku sa nevyhýbate? V takom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že vám v krvi prúdia všetky potrebné vitamíny, a teda ich užívanie vo forme doplnkov pokojne môžete vynechať. Dá sa to povedať o väčšine zdravých dospelých.
Napriek početným vyhláseniam lekárov o tom, že užívanie doplnkov je v mnohých prípadoch zbytočné, mnohí ľudia ich predsa len kupujú ako akúsi poistku pre prípad, že by ich telo predsa len potrebovalo čosi navyše. Mohlo by byť takéto správanie nebezpečné? Prípad z Veľkej Británie svedčí o tom, že mohlo.
Ako môžu vitamíny uškodiť
Žurnál BMJ Case Reports najnovšie informuje o pacientovi, ktorého hospitalizovali kvôli niekoľkým nepríjemnostiam. Dlhší čas sa potýkal s vracaním, nevoľnosťou, bolesťou brucha, bolesťami nôh, zvonením v ušiach, suchom v ústach, nadmerným smädom a hnačkou. Okrem toho za posledné mesiace rapídne schudol.
Nemenovaný Brit zápasil s týmito ťažkosťami po dobu celých troch mesiacov. Prvýkrát sa objavili asi mesiac po tom, ako na radu súkromného výživového poradcu začal denne naraz užívať vysoké dávky niekoľkých vitamínov: 15 tisíc IU (3750 mikrogramov) vitamínu D, 1000 miligramov kyseliny listovej, 4000 miligramov omega-3 mastných kyselín, 50 miligramov vitamínu B3 a rôzne dávky vitamínov C, K2, B2, B6, selénia, zinku, jódu, l-lyzínu, taurínu, glycínu, cholínu, vápnika, horčíka, probiotík a boraxu.
Každá z týchto látok (s výnimkou boraxu, ktorého užívanie je v tomto prípade nepochopiteľné) je pre telo užitočná, ak sa užíva v zdravej miere. Napríklad nedostatok vitamínu D u detí spôsobuje rachitídu a u dospelých nedostatočnú pevnosť kostí. Ak si ho nedoplníme, môžeme sa stretnúť až s deformáciami kostí, záchvatmi, dentálnymi ťažkosťami a ďalšími problémami.
Keďže je vitamín D taký dôležitý, nie je ťažké sa k nemu dostať. Zákony niektorých krajín, ako je Kanada, Švédsko, Fínsko či Austrália, ho prikazujú pridávať do mlieka, niektorí výrobcovia ním dávkujú aj cereálie a chlieb. Okrem toho ho vieme získať aj celkom zadarmo zo slnka – stačí polhodina na čerstvom vzduchu.
Väčšina ľudí teda nemá problém so zásobovaním tela vitamínom D, aj keď sa o to vyslovene nesnažia. Na udržanie zdravia ho potrebujeme asi v množstve 400 IU, čo predstavuje 10 mikrogramov denne. Náš pacient prekročil túto dávku 80-násobne.
Následky postihnú celé telo
„Vitamín D je spolu s vitamínmi A, E a K rozpustný v tuku, ktorý sa nachádza v tele,“ uvádzajú autori v štúdii. „To znamená, že sa ukladá do tukového tkaniva po celom tele.“ V prípade predávkovania, podotýkajú lekári, sa príznaky často prejavujú v rôznych častiach tela.
Pacient, ktorý sa predávkuje vitamínom D, sa môže stretnúť s tými najrozličnejšími vedľajšími účinkami – od neuropsychiatrických porúch, ako je otupenosť, zmätenosť, apatia, psychóza, depresia, bezvedomie až kóma, cez tráviace ťažkosti, ako je bolesť brucha, vracanie, zápcha, vredy na žalúdku a pankreatitída, až po kardiovaskulárne príznaky, ako je vysoký tlak a arytmia. Výnimkou nie sú ani poruchy obličiek a ich zlyhanie.
Situáciu ešte zhoršuje skutočnosť, že vitamín D má extrémne dlhý polčas rozpadu. Následky predávkovania teda môžu pretrvávať po dobu niekoľkých týždňov. Náš pacient prestal užívať vitamínové doplnky ešte pred hospitalizáciou, no jeho príznaky aj tak neodzneli. Lekári uňho dokonca zistili poškodenie obličiek a vitamín D a vápnik v sedemkrát vyššej hodnote ako je bežné.
Dobrou správou je, že pacient sa vyliečil, hoci hladina vitamínu D v jeho krvi aj niekoľko týždňov po prepustení z nemocnice ostávala nebezpečne vysoká. Pravidelne preto absolvuje kontroly u lekára.
Pacient pobudol v nemocnici dokopy osem dní, počas ktorých ho rehydratovali a podali mu liečivo na zabránenie rednutiu kostí. Pred prepustením ešte absolvoval rozhovor s lekárom a aj doma užíval lieky proti rednutiu kostí a vracaniu.
„Celosvetovo narastá počet prípadov klinickej hypervitaminózy D, pri ktorej dochádza k zvýšenej hladine séra vitamínu D3,“ poznamenávajú autori výskumu s dôvetkom, že najčastejšie bývajú postihnuté ženy, deti a pacienti po operácii.
„Táto lekárska správa zdôrazňuje potenciálnu nebezpečnosť doplnkov, ktoré sa zväčša považujú za bezpečné, ak sa neužívajú v prekročenej dávke alebo nevhodnej kombinácii,“ uzatvárajú autori.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.