• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
26°Bratislava

Takmer polovica Britov obmedzila nákupy potravín pre nárast ich cien

  • 14:21 08.07.2022
  • Londýn
Takmer polovica Britov obmedzila nákupy potravín pre nárast ich cien

Takmer polovica Britov obmedzila nákupy potravín pre nárast ich cien, zatiaľ čo iní musia na tieto nákupy míňať viac, ako boli zvyknutí. Vyplýva to z oficiálnych údajov štatistického úradu ONS, ktoré ukazujú rozsah súčasného tlaku životných nákladov na peňaženky domácností.

Medziročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve dosiahla v máji 40-ročné maximum 9,1 %, pričom ceny potravín a nápojov vzrástli o 8,6 %. Centrálna banka (Bank of England, BoE) očakáva, že ročná miera inflácie v októbri prekročí 11 %, keď sa regulované tarify za energiu zvýšia o 40 %.

Podľa piatkových údajov ONS 49 % ľudí v prieskume, ktorý sa uskutočnil medzi 22. júnom a 3. júlom, uviedlo, že nakúpilo menej potravín ako normálne, pričom na začiatku prieskumu v septembri 2021 to bolo iba 8 %.

Ďalších 48 % muselo minúť na nákup potravín viac ako zvyčajne. Celkovo 91 % ľudí skonštatovalo, že ich životné náklady za uplynulý mesiac vzrástli.

Tieto čísla zodpovedajú správam z britských supermarketov, ktoré si všímajú, že nakupujúci sú pod rastúcim finančným tlakom.

Sieť obchodov Sainsbury's oznámila začiatkom týždňa pokles základných štvrťročných tržieb o 4 %. Najväčší maloobchodný reťazec Tesco uviedol, že zákazníci robia menšie nákupy, aj keď častejšie, a kupujú lacnejšie položky ich vlastnej značky Tesco.

Americká Citibank minulý mesiac predpovedala, že rast cien potravín v Británii začiatkom budúceho roka prekročí 20 %.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

DNES - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.

Hnutie Slovensko: Vláda neplní sľuby, deficit o pol percenta ročne neznižuje

Hnutie Slovensko: Vláda neplní sľuby, deficit o pol percenta ročne neznižuje

DNES - 15:08Ekonomické

Podľa hnutia Slovensko sa vláde napriek konsolidačným balíčkom nedarí splniť sľub o znižovaní deficitu štátneho rozpočtu.

Opozícia vyzýva vládu, aby nepresúvala financie pre samosprávy na iné projekty

Opozícia vyzýva vládu, aby nepresúvala financie pre samosprávy na iné projekty

DNES - 15:05Ekonomické

Vláda má upustiť od zámeru presunúť financie z eurofondov určené pre samosprávy na iné priority. Vyzvali ju na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš.

Ministerstvo životného prostredia dalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov

Ministerstvo životného prostredia dalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov

DNES - 15:02Ekonomické

Ministerstvo životného prostredia SR rozdalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov eur.

Šimečka: Vláda absolútne nezvláda konsolidáciu, verejný dlh naďalej rastie

Šimečka: Vláda absolútne nezvláda konsolidáciu, verejný dlh naďalej rastie

DNES - 13:55Ekonomické

Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.