Táto každodenná aktivita znižuje riziko Parkinsonovej choroby až o 90 percent
Vedci odhaľujú ďalší mechanizmus, ktorý pomáha v rámci prevencie Parkinsonovej choroby. Táto každodenná aktivita dokáže znížiť jej riziko až o 90 percent.
Parkinsonova choroba je ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k nekontrolovateľným a nezámerným pohybom, ako je trasenie a stuhnutie končatín, ťažkosti s udržaním rovnováhy a problémy s koordináciou.
Príznaky Parkinsonovej choroby sa zväčša dostavujú postupne v priebehu niekoľkých rokov a časom sa zhoršujú. V pokročilých štádiách ochorenia dochádza až k narušeniu schopnosti plynule rozprávať a kráčať. Časté sú aj zmeny nálady a správania, poruchy spánku, depresia a výpadky pamäte.
Riziko Parkinsonovej choroby sa nešpecifikuje na konkrétny vek, pohlavie či socio-ekonomické postavenie, hoci štatistika potvrdzuje, že najčastejšie sú mu vystavení muži po 60-tke.
Na Parkinsonovu chorobu dosiaľ nemáme liek a o preventívnych opatreniach sa stále hovorí len veľmi vágne, čo sa však snaží zmeniť Birminghamská univerzita, ktorá v revolučnom výskume prichádza s odvážnym tvrdením, že riziko ochorenia sa dá redukovať až o 90 percent pravidelným absolvovaním jednej aktivity. Je ňou chodenie do kostola.
Úloha dopamínu pri Parkinsonovej chorobe
V kontexte dlhodobého výskumu tvrdenie Britov nie je až také prevratné. Hoci sa Parkinsonova choroba nedá celkom vyliečiť, lekári sa už roky spoliehajú na podpornú liečbu, ktorej cieľom je minimalizovanie príznakov. V rámci nej sa často využíva aminokyselina levodopa, ktorá podporuje tvorbu dopamínu pôsobením na neuróny v mozgu.
Dopamín je typ neurotransmiteru, ktorý ovplyvňuje schopnosť ľudí cítiť uspokojenie. Vo veľkej časti sa podieľa na našej spôsobilosti myslieť a plánovať. Pomáha nám prosperovať, sústrediť sa a zaujímať sa o obľúbené koníčky.
Hladinu dopamínu v tele podľa vedcov z Birminghamu rapídne zvyšuje aj účasť na bohoslužbách – a to dokonca tak, že má potenciál zvrátiť nástup Parkinsonovej choroby. To by podľa odborníkov zároveň vysvetľovalo skutočnosť, že ochorenie je na vzostupe najmä v krajinách, kde sa väčšina obyvateľstva považuje za neveriacich.
Viera a jej vplyv na zdravie
Birminghamská univerzita podnikla prieskum, v rámci ktorého sa pýtala vyše 7000 Britov a 2600 Američanov na to, akú rolu v ich živote zohráva náboženstvo. Účastníkov potom ďalších osem rokov pozorovali.
Zistilo sa, že Parkinsonova choroba počas pozorovacieho obdobia desaťkrát častejšie zasiahla tých, ktorí v prieskume tvrdili, že náboženstvo pre nich „vôbec nie je dôležité“.
Ide o vôbec prvý výskum, ktorý prepojil nábožnosť s neurologickým ochorením, tvrdia vedci v štúdii, ktorá bola publikovaná na stránkach Journal of Religion and Health. „Účasť na náboženských aktivitách ovplyvňuje hladinu dopamínu v oblastiach mozgu, ktoré sa spájajú s Parkinsonovou chorobou,“ dodáva vedecká obec.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.