Ako držíte pero v ruke? Postrach starších ľudí sa prejavuje aj týmto príznakom
Vedci identifikovali novú sadu príznakov, ktorá pomáha pri diagnostike jedného z najobávanejších ochorení, postihujúceho najmä starších ľudí.
Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, ktoré pomaly ničí pamäťové a mysliace schopnosti, až nakoniec vedie k neschopnosti vykonávať bežné úkony.
Podľa Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti vo svete žije viac ako 46 miliónov pacientov s demenciou, pričom jej najčastejšou formou, Alzheimerovou chorobou, trpí až každý 20. človek po 65-ke. Na Slovensku máme asi 50 tisíc pacientov s týmto ochorením.
Príznaky Alzheimerovej choroby sa spočiatku spoznávajú ťažko, a neraz je ľahké pomýliť si ich s prejavmi klasického starnutia. Jeden z mála spomínaných problémov, ku ktorým pri ochorení dochádza, sú zmeny správania, ako sú nepresnosti pri parkovaní alebo rozdielny zmysel pre humor, ktoré sa však vyskytujú ako jedny z prvých.
Pacienti s Alzheimerovou chorobou sa neraz stretávajú aj so zmenou rukopisu, ktorá pomáha pri diagnostike až po vzatí ďalších príznakov do úvahy. Túto skutočnosť reflektujú aj testy u lekára, ktorý môže pri podozrení požadovať, aby pacient spamäti nakreslil na papier konkrétny útvar, ako je hviezda, kruh alebo tvár.
Vedci z japonskej Univerzity v Cukube najnovšie prichádzajú s ďalšími príznakmi pri písaní a kreslení, ktoré u pacientov možno pozorovať v oveľa skorších štádiách neurodegeneratívneho ochorenia.
Test so 75-percentnou presnosťou sa zameriava na kreslenie
Japonci zhromaždili 144 ľudí s rôznymi úrovňami kognitívnych schopností. Vo vzorke sa našli aj pacienti s demenciou, aj celkom zdraví dospelí. Každý z účastníkov absolvoval 5 rôznych testov na kreslenie, pri ktorých sledovali 22 špecifík kresliacej techniky, vrátane tlaku pera na papier, držania pera, rýchlosti kreslenia a počtu prestávok.
Vedci následne porovnali jednotlivé špecifiká a pomocou počítačového programu priradili úspešnosť účastníkov k miere kognitívnych schopností. Niektorí z nich trpeli miernymi kognitívnymi poruchami, ktoré označujú stratu pamäti nespôsobenú starnutím, ale nie pokročilú demenciu. Takíto pacienti stále dokážu vykonávať každodenné úkony.
Na základe štýlu kreslenia vedci dokázali identifikovať osoby s miernymi kognitívnymi poruchami aj Alzheimerovou chorobou. U týchto ľudí pri kreslení častejšie dochádza k zmenám tlaku pera na papier, takže niektoré čiary sú hrubšie a iné tenšie a krivé. Títo pacienti si pri kreslení tiež častejšie dávajú prestávky a kreslia pomalšie.
„Je síce zrejmé, že prvky kreslenia súvisiace s pohybom a prestávkami sa môžu použiť ako nástroj na diagnostiku kognitívnych porúch, ale väčšina ďalších testov je pomerne nepresná,“ tvrdí autor štúdie Tecukai Arai.
„Chceli sme vedieť, čo sa stane, ak tieto prvky analyzujeme po tom, ako účastníci absolvujú rôzne kresliace testy,“ pokračuje Arai s tým, že testovanie takýmto spôsobom vykazuje viac ako 75-percentnú presnosť.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.