Novú francúzsku ministerku Cayeuxovú aktivisti obviňujú z homofóbie
- 5:51 14.07.2022
- Paríž

Nová francúzska ministerka územného rozvoja Caroline Cayeuxová čelí obvineniam z homofóbie za svoje výroky proti legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Niekoľko organizácií bojujúcich za práva LGBTI komunít na ňu v stredu podalo žalobu, informuje tlačová agentúra AFP.
Cayeuxová (73) v roku 2013 povedala v Senáte niekoľko výrokov namierených proti LGBTI komunite. Uviedla, že uzákonenie manželstiev homosexuálov nie je len „proti prírode“, ale je tiež „bezhlavým rútením sa vpred“.
Skupiny bojujúce za práva komunity LGBTI vyhlásili, že Cayeuxová počas svojho pôsobenia vo funkcii verejnej činiteľky spáchala trestný čin osočovania iných na základe ich sexuálnej orientácie.
Cayeuxová sa v reakcii na obvinenia vyjadrila, že má „medzi týmito ľuďmi mnoho priateľov“. Dodala, že sa cíti nespravodlivo obviňovaná a veľmi ju to trápi. V stredu uverejnila na sociálnej sieti Twitter ospravedlnenie, v ktorom uviedla, že jej komentáre boli nevhodné a že „rovnoprávnosť by mala byť za každých okolností prioritou“.
V petícii, ktorá bola zverejnená v priebehu tohto týždňa, 50 ľavicových poslancov parlamentu žiada odstúpenie Cayeuxovej. Okrem nej vyzývajú na odchod aj ministra životného prostredia Christopha Béchua a ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého podozrievali zo znásilnenia.
Hovorca francúzskej vlády Olivier Veran v stredu vyhlásil, že Cayeuxovej ospravedlnením sa celá záležitosť uzatvorila, a dodal, že ministerka je súčasťou vlády, ktorá práva homosexuálov vždy podporovala.

Na Námestí sv. Petra sa zišli tisíce ľudí, prišli sa rozlúčiť so zosnulým pápežom
Na Námestí sv. Petra v Ríme a priľahlých uliciach sa v stredu ráno zišli tisíce ľudí, ktorí čakajú na prevoz tela zosnulého pápeža Františka do Baziliky sv. Petra.

Kyjev si predvolal veľvyslanca Číny pre jej údajné napomáhanie Rusku vo vojne
Podľa Zelenského má najmenej 155 čínskych občanov bojovať po boku ruskej armády.

WHO obmedzí činnosť a prepustí časť zamestnancov v dôsledku chýbajúcich financií
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok priznal, že obmedzenie financovania zo strany USA vytvorilo medzery v rozpočte organizácie patriacej pod OSN.

Na pápežovom pohrebe sa očakáva 200.000 ľudí vrátane sto delegácií
Pohrebu sa zúčastnia aj viacerí svetoví lídri.

Konkláve sa nezúčastnia dvaja kardináli s volebným právom
Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší ako 80 rokov.