Biden ukončil svoju prvú návštevu regiónu Blízkeho východu
- 18:23 16.07.2022
- Džidda

Americký prezident Joe Biden v sobotu ukončil svoju prvú prezidentskú návštevu regiónu Blízkeho východu, v rámci ktorej navštívil Izrael, palestínske Predjordánsko a Saudskú Arábiu.
Biden odcestoval zo saudskoarabskej Džiddy zhruba o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Na Blízkom východe strávil celkovo štyri dni.
Šéf Bieleho domu odštartoval túto pracovnú cestu v stredu, keď pricestoval do Izraela. Počas návštevy Tel Avivu vyjadril odhodlanie naďalej posilňovať americko-izraelské vzťahy a prehlbovať integráciu Izraela v regióne Blízkeho východu. Následne odcestoval do Jeruzalema, kde navštívil pamätník holokaustu Jad Vašem a uctil si pamiatku obetí položením venca.
Americký prezident v piatok navštívil palestínske územia, kde sa stretol s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Biden opätovne vyjadril podporu riešeniu na úrovni dvoch štátov. Uviedol však, že pôda na obnovu izraelsko-palestínskych rokovaní ešte nie je pripravená.
Počas návštevy palestínskych území oznámil finančnú pomoc Spojených štátov v hodnote 100 miliónov dolárov určenú pre nemocnice vo východnom Jeruzaleme, ktoré sú podľa jeho slov „hlavnou oporou palestínskeho zdravotníckeho systému“.
Biden v piatok odcestoval do Saudskej Arábie. Stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do saudskoarabskej Džiddy priamym letom z Izraela, pripomenula agentúra AP.
V paláci v Džidde ho privítal saudskoarabský korunný princ a faktický vládca krajiny Muhammad bin Salmán, ktorého americké tajné služby podozrievajú, že v roku 2018 nariadil vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.
Následne sa Biden stretol aj so saudskoarabským kráľom Salmánom. Biely dom a ministerstvo zahraničných vecí v Rijáde po stretnutí lídrov oboch krajín vo vyhlásení uviedli, že Spojené štáty chcú naďalej podporovať Saudskú Arábiu pri sebaobrane v súvislosti s rastúcou hrozbou zo strany Iránu.
Americký prezident sa na záver svojho turné po krajinách Blízkeho východu Džidde zúčastnil na regionálnom summite Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive. Biden na rokovaní povedal, že Spojené štáty sa budú na Blízkom východe aj naďalej angažovať a chcú obmedziť vplyv Číny, Ruska a Iránu v tomto regióne.

Na pápežovom pohrebe sa očakáva 200.000 ľudí vrátane sto delegácií
Pohrebu sa zúčastnia aj viacerí svetoví lídri.

Konkláve sa nezúčastnia dvaja kardináli s volebným právom
Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší ako 80 rokov.

Putin mal ponúknuť zastavenie bojov na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

Zelenskyj pripustil priame rokovania s Moskvou
Prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

Moskvu navštívi vyslanec z USA
Osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff by mal ešte tento týždeň pricestovať do Moskvy, informovali ruské štátne médiá s odvolaním sa na poradcu ruského prezidenta Jurija Ušakova.