Boris Kollár: Dnešný dátum patrí k najvýznamnejším v našej histórii

Dátum prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR patrí k najvýznamnejším v našej najnovšej histórii, otvoril cestu k prijatiu Ústavy SR a pokojnému rozdeleniu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dva samostatné a nadštandardne spriatelené štáty. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) pri príležitosti 30. výročia prijatia deklarácie. Hovorí o príležitosti zamyslieť sa, ako ďalej s našou suverénnou štátnosťou. Podčiarkol, že o zvrchovanosť treba stále zápasiť.
„Zvrchovanosť alebo suverenita nie je niečo imaginárne, ale ani absolútne. O zvrchovanosť treba stále zápasiť, lebo štáty, ktoré vstupujú do zmluvných vzťahov alebo do štátnych zväzkov, ako je napríklad Európska únia, odovzdávajú časť svojej suverenity či už zmluvnému partnerovi, alebo ju prenášajú na štátny zväzok,“ uviedol.
Šéf parlamentu vyhlásil, že Sme rodina sa považuje za dediča všetkých politických programov z minulosti, ktoré smerovali k posilňovaniu suverenity slovenského národa a jeho štátu. „Vieme však, že s niektorými našimi suverénnymi právami sa musíme deliť s našimi partnermi. Rozhodne však odmietame vytváranie nejakého európskeho superštátu, ktorý by pohltil našu národnú suverenitu úplne,“ podotkol.
Dodal, že v niektorých otázkach si musíme ponechať sto percent suverenity. Za najdôležitejšie označil otázky kultúrnej identity, etické otázky, suverénne právo rozhodovať o tom, kto sa môže na naše územie prisťahovať a ďalšie. „Naša predstava spočíva v jednotnej Európe suverénnych národných štátov. Dnešné pripomenutie si 30. výročia Deklarácie o zvrchovanosti SR tak nepokladám len za povinné pripomenutie si významného výročia, ale aj za príležitosť zamyslieť sa, ako ďalej s našou suverénnou štátnosťou,“ povedal Kollár.
Na pokojné a mierové rozdelenie Česko-Slovenska by sme podľa šéfa parlamentu mali byť hrdí. Apeluje, aby sa nedehonestovala naša cesta k samostatnosti znevažovaním aktérov týchto procesov. „Bez ich odvahy a rozvahy by nemusel príbeh spoločného štátu Slovákov a Čechov skončiť pokojne a priateľsky,“ zdôraznil. Odmieta názor, že k rozdeleniu česko-slovenského štátu došlo neorganicky, proti vôli občanov a len vďaka neschopnosti vtedajších vedúcich predstaviteľov politickej scény dohodnúť sa na podobe spoločného štátu. „Nič nie je vzdialenejšie skutočnosti ako podobné tvrdenia zväčša tých, ktorí neboli schopní pochopiť trendy vo vývine nielen slovenskej spoločnosti, ale všeobecné trendy európskeho vývinu,“ uzavrel.

Primátor Bratislavy ocenil sedem osobností, medzi nimi i Z. Kronerovú
V Divadle P. O. Hviezdoslava udelil primátor Bratislavy Matúš Vallo vo štvrtok večer Cenu primátora Bratislavy 2025.

Prezident: Štát by mal preniesť niektoré právomoci zo štátnej i na obecnú políciu
Štát by mal podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho preniesť niektoré právomoci zo štátnej aj na mestskú a obecnú políciu.

Vo viacerých mestách na Slovensku sa vo štvrtok večer konajú protesty
Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa vo štvrtok večer konajú protestné zhromaždenia Slovensko je Európa.

Rada prokurátorov SR vyzýva kompetentných na riešenie útokov na prokurátorov
Rada prokurátorov Slovenskej republiky dlhodobo vníma ako vážny problém útoky na integritu prokurátorov pri výkone prokurátorských činností.

Požiar bytu zrejme vznikol pri nabíjaní elektrokolobežky
V prípade štvrtkového požiaru bytu na Kalinovskej ulici v Košiciach začala polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.