Nový variant covidu spôsobuje zvláštny príznak počas noci, varuje biochemik
Rozdielne správanie nového variantu koronavírusu pri kontakte s ľudskou imunitou vyvoláva príznaky, aké sme pri ochorení COVID-19 dodnes nepozorovali.
Ochorenie COVID-19 nás hneď na začiatku prekvapilo nezvyčajnou škálou príznakov, ku ktorým okrem najčastejšieho kašľa, kýchania, bolesti hrdla a zvýšenej teploty patria napríklad aj tráviace ťažkosti či strata chute a čuchu. K bohatej zásobe symptómov sa s nástupom nových variantov podľa vedcov pridal ďalší – nočné potenie.
Variant, ktorý momentálne trápi celý svet, nesie označenie BA.5 a niekedy je známy aj ako „súrodenec“ omikronu. V súčasnosti je spolu s variantom BA.4 dominantný na celom svete, pričom BA.5 je zodpovedný asi za 65 percent diagnostikovaných prípadov.
„Dnes ráno som pozoroval ďalší príznak BA.5, ktorým je nočné potenie,“ uviedol pre írsku rozhlasovú stanicu NewsTalk biochemik na Trinity College v Dubline Luke O'Neill. „Nie je to zvláštne,“ opýtal sa.
Subvarianty nového koronavírusu sa od pôvodných variantov líšia najmä schopnosťou obísť imunitnú odpoveď, takže ľahšie preniknú aj do organizmov, ktoré v minulosti prekonali infekciu. Pozitívne môžeme vnímať skutočnosť, že variant BA.5 spôsobuje menej závažné príznaky ako predošlé varianty, ako bola aj Delta. Vedcov však znepokojuje jeho schopnosť reinfekcie.
Podľa O'Neilla sa príznaky BA.5 líšia od príznakov iných variantov čiastočne kvôli genetickým zmenám vírusu, ale aj kvôli spôsobu, akým naň reaguje imunitný systém.
„Ochorenie je rozdielne, pretože vírus sa zmenil,“ vysvetlil O'Neill. „Potom v tom zohráva rolu imunita – T-bunky a tak ďalej. Táto zmes imunitného systému a rozdielneho vírusu vedie k prevalencii o čosi rozdielnejšieho ochorenia, ktoré sa napodiv prejavuje aj nočným potením.“
O'Neill na záver zdôraznil potrebu plného zaočkovania, ktoré znižuje riziko najzávažnejších následkov infekcie.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.