Lekári upozorňujú na vážne následky covidu tri mesiace po prekonaní infekcie

Niekoľko mesiacov po prekonaní infekcie novým koronavírusom sa môžu objaviť vážne komplikácie.
Lekári varujú ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pred život ohrozujúcimi komplikáciami, ktoré môžu nastať mesiace po infekcii. Nové riziká odhalila štúdia publikovaná v akademickom žurnále PLOS Medicine.
Vírus ovplyvňuje celé telo a nielen dýchací systém. Vedci z Kings College London uviedli, že ide o multisystémový stav, ktorý môže spôsobiť ochorenie v celom tele, pravdepodobne spustením zápalového procesu.
Nová štúdia zistila, že tí, ktorí mali COVID-19, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky, najmä tri mesiace po infekcii. Odborníci sa pozreli na lekárske záznamy viac ako 428 000 pacientov s Covidom.
Pacientov je potrebné sledovať niekoľko mesiacov po covide
Ich analýza ukázala, že títo pacienti mali o 81 percent vyššie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka v prvých štyroch týždňoch po nákaze vírusom.
Toto riziko sa potom zvýšilo o 27 percent - až 12 týždňov po infekcii. Bolo tiež zistené, že covid šesťnásobne zvýšil riziko kardiovaskulárnych diagnóz. Vedci zdôraznili, že to bolo spôsobené najmä pľúcnou embóliou a nepravidelným srdcovým rytmom.
Riziko diagnózy srdcového ochorenia začalo klesať päť týždňov po infekcii. To sa potom vrátilo na východiskovú úroveň alebo nižšie v priebehu 12 týždňov až jedného roka.
Na základe zistení odborníci uviedli, že lekári by mali pacientom zotavujúcim sa z Covidu poradiť, aby znížili riziko cukrovky prostredníctvom zdravej stravy a cvičenia.
Vedúca autorka Emma Rezel-Potts uviedla, že národné databázy im umožnili odhaliť riziko rôznych chorôb. Ako uviedla:
„Zatiaľ čo pacienti s Covid-19 sú najviac ohrození týmito následkami počas prvých štyroch týždňov, riziko pre diabetes mellitus zostáva zvýšené minimálne 12 týždňov. Klinické zásahy a intervencie v oblasti verejného zdravia zamerané na zníženie rizika cukrovky u tých, ktorí sa zotavujú z COVID-19 v dlhodobom horizonte, môžu byť veľmi prospešné."
Spoluautor štúdie Ajay Shah povedal, že osobitná pozornosť by sa mala venovať pacientom v prvých troch mesiacoch po infekcii.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.