Deti s touto pôrodnou váhou majú často problém s agresivitou a sústredením

Pôrodná váha dieťaťa súvisí s problémami so sústredením.
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Research on Child and Adolescent Psychopathology naznačuje, že nižšia pôrodná hmotnosť je spojená s problémami s nedostatkom pozornosti a agresivitou.
Nízka pôrodná hmotnosť môže byť rizikovým faktorom mnohých fyzických aj psychických problémov. Minulé výskumy spájali nízku pôrodnú hmotnosť s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a inými duševnými poruchami. Minulé výskumy tiež ukázali rozdiely medzi pohlaviami, pričom chlapci s nízkou pôrodnou hmotnosťou vykazovali vyššie úrovne neurokognitívnych problémov ako dievčatá.
Autorka štúdie Niamh Dooley a kolegovia chceli preskúmať vzťah medzi pôrodnou hmotnosťou a duševným zdravím detí vo veku 9-10 rokov. Využili údaje zo štúdie kognitívneho vývoja mozgu u dospievajúcich, ktorá skúmala deti vo veku 9 až 10 rokov z 22 miest po celých Spojených štátoch. Z týchto údajov Dooley a kolegovia analyzovali údaje od 9 076 detí, s výnimkou detí, ktoré boli dvojčatami alebo trojčatami.
Vo väčšine prípadov bola primárnou respondentkou matka dieťaťa. Výskumníci využili informácie o pôrodnej hmotnosti, gestačnom veku, kontrolnom zozname správania dieťaťa, rodinnej anamnéze duševných chorôb a sociálno-ekonomických faktoroch.
Výskumníci zistili, že pôrodná váha vykazovala najsilnejší vplyv, pokiaľ ide o problémy s pozornosťou, vrátane prípadov, keď boli kontrolované socioekonomické faktory, rasa a gestačný vek. Nízka pôrodná hmotnosť bola navyše spojená s viacerými somatickými ťažkosťami, vrátane bolestí hlavy, únavy a nevoľnosti.
Táto štúdia nenašla žiadnu významnú súvislosť medzi pôrodnou hmotnosťou a autizmom, čo je v rozpore s niektorými predchádzajúcimi výskumami. Okrem toho táto štúdia nenašla žiadnu súvislosť medzi pôrodnou hmotnosťou a depresiou alebo problémami myslenia, hoci je to pravdepodobne spôsobené nízkym vekom vzorky. Tento výskum poukázal na vyššie riziko agresivity a problémov s pozornosťou u mužov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, na rozdiel od žien s nízkou pôrodnosťou.
Štúdia však mala aj určité obmedzenia. Jedným z nich je vek účastníkov. Použitie iba účastníkov vo veku 9 až 10 rokov neumožňuje správne závery týkajúce sa duševných chorôb, ako je depresia alebo bipolárna porucha, ktoré sa zvyknú rozvíjať neskôr v živote. Ďalším obmedzením je, že táto štúdia sa vo veľkej miere spoliehala na údaje hlásené rodičmi, ktorí sú často zaujatí.
„Naše výsledky naznačujú, že psychologické účinky pôrodnej hmotnosti sú najsilnejšie pri problémoch s pozornosťou v tomto veku (9–10 rokov), a nie pri autistických črtách. Naše údaje tiež naznačujú, že muži sú obzvlášť zraniteľní voči psychologickým účinkom nižšej pôrodnej hmotnosti, najmä problémom s pozornosťou a agresivitou. Toto, vzhľadom na ďalšiu replikáciu, môže mať silné dôsledky pre pohlavne špecifické mechanické a predikčné modely,“ uzavreli vedci.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?