Tento príznak si nemýľte s covidom, môže značiť riziko demencie
Bežný symptóm infekcie COVID-19 môže byť v skutočnosti skorým znakom Alzheimerovej choroby.
Výskumníci z Chicagskej univerzity zistili, že náhla strata čuchu môže byť znakom demencie u inak zdravých ľudí. Navyše, zhoršenie čuchu môže byť spojené so zmenami v oblastiach mozgu, ktoré ovplyvňuje Alzheimerova choroba, čo naznačuje, že pravidelné meranie čuchových schopností môže byť užitočnou metrikou pre diagnostiku ochorenia.
Tím stojaci za štúdiou publikovanou v časopise Alzheimer’s & Dementia analyzoval údaje od 515 pacientov. Absolvovali opakované čuchové testy niekoľko rokov. Na konci obdobia štúdie u nich hodnotili, či boli zdraví, mali mierne poškodenie alebo Alzheimerovu chorobu.
Podskupina týchto pacientov tiež podstúpila vyšetrenia MRI na meranie objemu sivej hmoty v mozgu, ktorá je dôležitá pri regulácii pamäťových funkcií, pohybu a emócií. Je tiež známe, že u ľudí s Alzheimerovou chorobou objem sivej hmoty klesá.
Chicagský tím chcel zistiť, či miera poklesu čuchu ovplyvnila pravdepodobnosť, že pacientovi bude diagnostikovaná Alzheimerova choroba alebo mierne kognitívne poškodenie, a ako to môže súvisieť s objemom sivej hmoty.
Účastníci mali za úlohu identifikovať vzorky pachov terpentínu, čokolády, škorice, benzínu, citrónu, cibule, riedidla, ananásu, ruže, mydla, dymu a banánu. Mohli získať skóre medzi 0 a 12 v každom teste za počet vôní, ktoré správne uhádli.
Výskumníci vypočítali mieru poklesu čuchu každého jednotlivca a potom porovnali ľudí, ktorí si zachovali normálne kognitívne schopnosti s tými, u ktorých bola nakoniec diagnostikovaná kognitívna porucha alebo Alzheimerova choroba.
Zistili, že ľudia, ktorí zaznamenali rýchlejší pokles čuchu, mali takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich následne rozvinie Alzheimerova choroba alebo kognitívne poruchy, a tiež vykazovali menšie oblasti sivej hmoty mozgu.
Vedci však zdôraznili, že je nepravdepodobné, že by čuchový test dokázal úplne predpovedať nástup Alzheimerovej choroby. Tvrdia, že čuch by sa mal brať do úvahy spolu s viacerými faktormi ovplyvňujúcimi kognitívne stavy, ako je strava a genetická predispozícia.
Napriek tomu by tento test mohol byť užitočný pre rizikových pacientov, ktorí by sa mali sledovať v mladšom veku. "Ak by sme dokázali včas identifikovať ľudí vo veku 40, 50 a 60 rokov, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku, mohli by sme mať dostatok informácií na to, aby sme ich zaradili do klinických skúšok a vyvinuli lepšie lieky," povedala vedúca autorka štúdie Rachel Pacyna.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.