Pápež ukončil "kajúcnu púť" po Kanade tak, ako ju začal - ospravedlnením
- 7:04 30.07.2022
- Iqaluit

Pápež František ukončil v piatok cestu po Kanade tak, ako ju začal - ospravedlnením pôvodným obyvateľom, ktorí zažili zlé zaobchádzanie v školách vedených katolíckou cirkvou, kde boli deti celé desaťročia týrané a zneužívané. Pred odchodom mal František stretnutie s domorodými Inuitmi v ďalekej kanadskej Arktíde.
Šesťdňová pápežova „kajúcna púť“ viedla z provincie Alberta v západnej Kanade do Quebecu a potom ďaleko na sever. Umožnila mu stretnúť sa s mnohými príslušníkmi kanadských Prvých národov, Metisov a Inuitov, ktorí dlhé roky čakali na jeho prosbu o odpustenie.
Mnohí z nich privítali gesto 85-ročného pápeža, ktorý pre bolesť v kolenách strávil väčšinu cesty na invalidnom vozíku, ale zároveň dali najavo, že toto je len prvý krok na ceste zmierenia.
František ukončil návštevu Kanady v hlavnom meste obrovského, ďalekého severného teritória Nunavut, v Iqaluite, čo znamená „miesto mnohých rýb“.
Tamojší obyvatelia ho privítali tradičnými vystúpeniami bubeníkov a spevákov - pódium pripomínalo letný príbytok Inuitov.
Pápež sa stretol s ľuďmi, ktorí zažili týranie v spomínaných školách. Potom davu asi 2000 osôb, prevažne príslušníkov pôvodného obyvateľstva, povedal, že ich príbehy v ňom „ešte viac oživili rozhorčenie a hanbu, ktorú cíti dlhé mesiace“.
„Chcem vám povedať, ako veľmi ma to mrzí, a žiadam vás o odpustenie za zlo páchané nie malým počtom katolíkov, ktorí na týchto školách prispeli k politike kultúrnej asimilácie,“ uviedol František.
Keď rozprával, Inuiti v dave sa objímali a držali za ruky. Niektorí si utierali slzy. Neskôr, keď pápeža na vozíku odvádzali preč z pódia, malá skupina ľudí skandovala „Ďakujeme vám!“ a „Milujeme vás!“.
Kanadská vláda až do 90. rokov 20. storočia nútene poslala do 139 škôl internátneho typu, vedených katolíckou cirkvou, približne 150 000 detí Indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.
Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti. Komisia pre pravdu a zmierenie to neskôr označila za „kultúrnu genocídu“.
Po skončení tejto udalosti lídra 1,3 miliardy katolíkov sveta odviezli na letisko, kde Inuiti ešte predviedli posledný slávnostný obrad.
František potom s 90-minútovým meškaním nastúpil do lietadla smerujúceho do Ríma.

Kto sa stane novým pápežom? Títo muži majú najvyššiu šancu
Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

Dalajláma: Pápež František sa „zasvätil službe druhým“
Veľký imám Rady starších učencov univerzity Al-Azhar, prestížneho sídla sunnitského islamu, v pondelok povedal, že zosnulý pápež František sa zapíše do pamäti ako zástanca medzináboženského dialógu.

Orbán sa poďakoval Svätému Otcovi
Maďarský premiér Viktor Orbán reagoval na úmrtie pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Orbán sa v príspevku na sociálnej sieti Facebook poďakoval pápežovi.

Pavel: František bol predstaviteľom ľudskosti, jeho odkaz bude pretrvávať
Pápež František bol podľa českého prezidenta Petra Pavla najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore.

Španielsko vyhlásilo trojdňový smútok za pápeža Františka
Španielsko vyhlásilo trojdňový štátny smútok na počesť pápeža Františka, ktorý v pondelok zomrel vo veku 88 rokov, oznámil minister spravodlivosti Felix Bolanos.