Mali kritizuje Macrona za jeho "neokoloniálny" prístup
- 7:44 01.08.2022
- Bamako

Armádou vedená vláda v africkom štáte Mali vyzvala v nedeľu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby prestal so svojím "neokoloniálnym a povýšeneckým" postojom.
Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá dodala, že výzva malijského vedenia sa objavila v čase, keď sa vzťahy medzi Parížom a Bamakom ďalej zhoršujú.
Francúzsko sa rozhodlo zmeniť svoju doterajšiu pozíciu v africkom regióne Sahel po tom, ako sa rozišlo s vojenskou juntou v Mali – krajine, ktorá je už desať rokov epicentrom džihádistického povstania v tejto zemepisnej oblasti.
Navyše, v Mali došlo v auguste 2020 a máji 2021 k prevratom, čím vznikla aj politická kríza, ktorá sa prelína s bezpečnostnými problémami.
Francúzsko v Mali zasiahlo v roku 2013 s cieľom bojovať proti džihádistickej revolte, ktorá vypukla rok predtým. Začiatkom tohto roka však Paríž oznámil, že svoje sily z Mali stiahne.
„Prechodná vláda požaduje, aby prezident Macron natrvalo upustil od svojho neokoloniálneho, paternalistického a povýšeneckého postoja a pochopil, že nikto nemôže milovať Mali lepšie než Malijčania,“ uviedol v nedeľu vo verejnoprávnej televízii hovorca plukovník Abdoulaye Maiga.
Maiga reagoval v mene junty po Macronových výrokoch, ktoré zazneli minulý týždeň počas jeho návštevy Beninu, Kamerunu a Guiney-Bissau.
V súvislosti so súčasnou situáciou v Mali Macron uviedol, že západoafrické krajiny majú povinnosť pracovať na tom, aby malijský ľud mohol „vyjadriť svoju suverenitu“ a „vybudovať rámec stability“, ktorý umožní „účinný boj proti teroristickým skupinám“.
Macron spomenul aj dohodu medzi malijským režimom a ruskou súkromnou polovojenskou organizáciou známou ako Vagnerova skupina, ktorá bola napokon rozhodujúcim faktorom, ktorý viedol Paríž k stiahnutiu svojich 2400 vojakov z Mali.
Bamako popiera akékoľvek nasadenie kontroverzných tzv. vagnerovcov.
Minulú stredu, počas návštevy Beninu, Macron označil Rusko za „jednu z posledných imperiálnych koloniálnych mocností“, a to pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Kto sa stane novým pápežom? Títo muži majú najvyššiu šancu
Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

Dalajláma: Pápež František sa „zasvätil službe druhým“
Veľký imám Rady starších učencov univerzity Al-Azhar, prestížneho sídla sunnitského islamu, v pondelok povedal, že zosnulý pápež František sa zapíše do pamäti ako zástanca medzináboženského dialógu.

Orbán sa poďakoval Svätému Otcovi
Maďarský premiér Viktor Orbán reagoval na úmrtie pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Orbán sa v príspevku na sociálnej sieti Facebook poďakoval pápežovi.

Pavel: František bol predstaviteľom ľudskosti, jeho odkaz bude pretrvávať
Pápež František bol podľa českého prezidenta Petra Pavla najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore.

Španielsko vyhlásilo trojdňový smútok za pápeža Františka
Španielsko vyhlásilo trojdňový štátny smútok na počesť pápeža Františka, ktorý v pondelok zomrel vo veku 88 rokov, oznámil minister spravodlivosti Felix Bolanos.