Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí
Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.
Na raňajky, obed či večeru – syr sa naozaj hodí ako jeden z chodov počas celého dňa. Za celé roky výskumov mu vedci pripísali niekoľko výnimočných schopností, ako je znižovanie krvného tlaku a zmierňovanie zápalu. Jeden druh si však vie poradiť aj s rednutím kostí.
Jarlsberg je nórsky syr tradične vyrábaný na východnom pobreží krajiny. Je známy vďaka jemnej chuti s orechovým nádychom. Lahodná chuť nie je to jediné, prečo sa ho oplatí jesť – práve on je totiž podľa výskumu publikovaného vo vestníku BMJ Nutrition Prevention & Health schopný zastaviť prejavy osteoporózy.
Ak chcete zastaviť rednutie kostí hneď v zárodku, a zároveň nechcete riskovať zvýšenú hladinu cholesterolu, stačí vám denne zjesť asi 57 gramov jarlsbergu, uvádza sa v štúdii, ktorá preverila 66 účastníkov, ktorí počas šiestich týždňov jedli buď jarlsberg alebo camembert. Po šiestich týždňoch sa dve skupiny vymenili a jedli druhý zo syrov.
Jarlsberg aj camembert sú si chuťovo podobné, no prvý z nich obsahuje množstvo vitamínu K2, ktorý sa okrem iného spája so zlepšovaním zdravia pokožky a kostí. Hladina tohto vitamínu sa u účastníkov jediacich jarlsberg výrazne zvýšila, čo potvrdzujú krvné testy. V oboch skupinách zároveň došlo k miernemu zvýšeniu hladiny tuku v krvi.
„Denná konzumácia syru jarlsberg má pozitívny efekt na osteokalcín, ďalšie faktory hustoty kostí, glykovaný hemoglobín a lipidy,“ uvádzajú vedci v štúdii.
Pri výskume treba spomenúť niekoľko nedostatkov. V prvom rade skupinu 66 ľudí nemožno považovať za reprezentatívnu vzorku. Kritici tiež poukazujú na fakt, že množstvo vitamínu K2 v syre je závislé od spôsobu jeho prípravy, ktorý sa môže zakaždým líšiť. Účastníci boli navyše výlučne mladí a zdraví, takže nemusia adekvátne reprezentovať iné skupiny ľudí.
Osteoporóza je jednou z hlavných príčin lámania kostí u starších ľudí. Časté sú napríklad zlomeniny v oblasti zápästí, bokov a chrbtice, ku ktorým môže dôjsť aj pri nepatrnej námahe.
Na liečbu ochorenia sa zvyknú predpisovať bisfosfonáty, ktoré spomaľujú rednutie kostí. V rámci podpornej liečby pomáha aj vitamín D.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.