• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
11°Bratislava

Proruské úrady v Záporožskej oblasti pokračujú v príprave "referenda"

  • 17:52 08.08.2022
  • Moskva
Proruské úrady v Záporožskej oblasti pokračujú v príprave "referenda"

Šéf Moskvou dosadenej dočasnej správy okupovanej časti juhoukrajinskej Záporožskej oblasti Jevhen Balyckyj podpísal výnos o uskutočnení referenda o pripojení tohto regiónu k Rusku. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informoval na sociálnych sieťach.

Balyckyj ešte v júli uviedol, že referendum by sa mohlo uskutočniť na jeseň. Presný termín neuviedol.

Viaceré ukrajinské médiá súčasne citovali vyjadrenie ukrajinského centra národného odporu, podľa ktorého chcú „ruskí okupanti“ načasovať hlasovanie v takzvanom referende tak, aby sa konalo 11. septembra. V tento deň sa v Rusku uskutočnia voľby do viacerých typov zastupiteľských orgánov.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii na plebiscity pripravované na Ukrajine zdôraznil, že "referendá“ na okupovaných územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti nebude organizovať Rusko, ale miestni obyvatelia.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) pred časom informovala, že predstavitelia vojensko-civilných správ Chersonskej a Záporožskej oblasti, vytvorených po obsadení časti týchto oblastí ruskými jednotkami, podpísali výnosy o zriadení volebných komisií.

Zloženie týchto komisii ešte nebolo určené, no proruské úrady regiónov tvrdia, že pôjde o „najaktívnejších obyvateľov, ktorí nie sú ľahostajní“. Volebné komisie poslúžia aj v čase referend o pripojení týchto regiónov k Rusku, dodali proruské úrady.

Veľké časti územia týchto dvoch oblastí na juhu Ukrajiny sú od prvých týždňov tzv. špeciálnej vojenskej operácie ruskej armády na území Ukrajiny pod kontrolou Ruska: ruské jednotky ovládajú takmer celé územie Chersonskej oblasti vrátane Chersonu a asi 60 percent územia Záporožskej oblasti, pričom samotné oblastné centrum - mesto Záporožie (Zaporižžia) - zostáva pod kontrolou Ukrajiny. Ukrajinské vedenie tvrdí, že všetky okupované územia budú napokon oslobodené.

Moskva sa nateraz obe tieto oblasti snaží začleniť do systému ruského hospodárstva.

V roku 2014 Rusko anektovalo čiernomorský polostrov Krym, kde predtým tiež usporiadalo referendum o jeho pričlenení k ostatným subjektom Ruskej federácie. Prevažná väčšina medzinárodného spoločenstva výsledky tohto sporného hlasovania neuznala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu upozornil, že ak sa na okupovaných územiach južnej Ukrajiny budú konať avizované pseudoreferendá, Rusko si uzavrie akúkoľvek cestu k rokovaniam s Ukrajinou.

Podľa výsledkov prieskumov, ktoré proruské úrady v júli uskutočnili na okupovaných územiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, pripojenie týchto regiónov k Rusku a táto myšlienka vo všeobecnosti majú podporu len 30 percent obyvateľstva, informovalo RFE/RL.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fox News omylom označila Kyjev za ruské mesto, Ukrajina žiada ospravedlnenie

Fox News omylom označila Kyjev za ruské mesto, Ukrajina žiada ospravedlnenie

VČERA - 19:10Zahraničné

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“.

Putin nenariadil predĺženie „veľkonočného prímeria“

Putin nenariadil predĺženie „veľkonočného prímeria“

VČERA - 19:01Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria, ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí.

Britské stíhačky vzlietli k dvoma ruským lietadlám nad Baltským morom

Britské stíhačky vzlietli k dvoma ruským lietadlám nad Baltským morom

VČERA - 17:34Zahraničné

Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie.

Pápež na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et orbi

Pápež na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et orbi

VČERA - 15:06Zahraničné

Pápež František, ktorý sa zotavuje z ťažkého zápalu pľúc, udelil na Veľkonočnú nedeľu svoje tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu).

Európania pijúci svätenú vodu z pútnického miesta sa nakazili cholerou

Európania pijúci svätenú vodu z pútnického miesta sa nakazili cholerou

VČERA - 13:53Zahraničné

Občania Spojeného kráľovstva a Nemecka, ktorí pili svätenú vodu zo studne v pútnickom mieste Bermel Giorgis v Etiópii, sa nakazili cholerou.