5 vecí, ktoré by ste deťom pri jedle nikdy nemali hovoriť
- 20:07 14.08.2022
- Bratislava
Rodinné stolovanie je výzva najmä pre rodičov s malými deťmi. Napriek všetkým ťažkostiam a strate trpezlivosti sa treba vyhnúť týmto vetám, ktoré by deti pri jedle nemali počuť.
Rodinná psychoterapeutka Fiona Yassinová si dobre uvedomuje náročnosť udržania malých detí za stolom tak, aby zjedli celý obed a neodvrávali. Napriek tomu si myslí, že neraz sú to práve rodičia, ktorí svojím správaním nechtiac prilievajú olej do ohňa.
Slová rodičov majú veľkú moc, tvrdí Yassinová, a neraz môžu u detí viesť k vzniku nebezpečného vzťahu k jedlu. Najväčší pozor si treba dávať na 5 často opakovaných viet.
1. Narastieš len vtedy, keď to všetko poješ
Pri jedení by sme deťom nemali určovať žiadne podmienky, a už vôbec nie následky. Tým, že dieťaťu pri jedení vytýčite cieľ „narásť“, mu dáte nepriamo najavo, že jedlo má len jednu funkciu – posilniť zdravý rast do výšky. Neexistuje preto dôvod, prečo by sa naň mali tešiť.
„Táto myšlienka môže okrem toho priviesť dieťa k pocitu zlyhania, ak nedoje všetko, čo je na tanieri,“ dodáva psychoterapeutka.
2. Chcem vidieť prázdny tanier
Rodičia väčšiny z nás nad nami v istom období stáli, až kým sa nepresvedčili, že sme naozaj všetko dojedli. Potrebu prázdneho taniera neraz zdôrazňovali tým, že „oni viac variť nebudú“ alebo „dnes už nič iné jesť nebudeme“.
Podľa Yassinovej treba deti viesť k tomu, aby jedli až do pocitu sýtosti, čo nemusí vždy korešpondovať s prázdnym tanierom. „Hlavnou myšlienkou je viesť deti k rešpektu voči pocitu sýtosti,“ tvrdí.
Pri deťoch platí to isté, čo pri dospelých – ak ich nútite jesť všetko, nútite ich tým ignorovať odozvu mozgu o pocite sýtosti. „Nechajte dieťa riadiť sa prirodzeným impulzom, inak si naruší vlastný biorytmus,“ radí Fiona.
3. Maminka bude jesť niečo iné
Deti sú ľahko ovplyvniteľné tým, čo pozorujú u svojich rodičov. Musíte im preto ísť príkladom nielen v tom, čo jete, ale aj v tom, ako sa správate k jedlu.
O podmienkach, v ktorých dieťa vyrastá, plne rozhodujete len vy do asi dvanásteho roku života. V tomto období je pre správny vývoj dôležité, aby si potomok osvojoval samé zdravé návyky, a tie mu treba ukázať. Snažte sa preto stravovať čo najzdravšie. Dôležité je tiež tešiť sa z jedla a určiť si spoločný čas na obed či večeru aspoň raz za týždeň.
4. Ak zješ zeleninu, dostaneš sladkosť
Ak používate určitý druh jedla ako odmenu, iné druhy sa stanú trestom alebo nevyhnutným utrpením, ktoré treba prežiť, len aby si dieťa získalo odmenu. Sladkosti sa v tomto prípade stávajú nástrojom na zlepšenie nálady.
„Nikoho nemôže prekvapiť, že mnohí dospelí dnes cítia nechuť voči zdravej strave a v čase zlej nálady vyhľadávajú radšej koláč ako mrkvu,“ podotýka Yassinová, podľa ktorej by sme deťom mali dopriať sladké dezerty bez ohľadu na to, či dojedia hlavný chod. Takýmto spôsobom sa vyhnete spájaniu „zásluhy“ nezdravého jedla za jedenie toho zdravého.
5. Prestaň si v tom preberať
Slovo „preberanie“ má negatívne konotácie, tvrdí psychoterapeutka. „Ak svojmu dieťaťu hovoríte, že si pri jedle preberá, alebo to pred ním poviete niekomu inému, budujete tým jeho identitu. Tým neriskujete len to, že ovplyvníte jeho vnímanie vlastnej osobnosti, ale aj to, že si danú identitu osvojí.“
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.