Ako užívať lieky proti bolesti: Takto urýchlite ich účinok

Väčšina z nás užívala lieky proti bolesti v nesprávnej polohe.
Pri bolestiach mnohí z nás siahajú po tabletkách na ich zníženie. Odborníci však varovali, že spôsob, akým užívate lieky proti bolesti, môže mať vplyv na to, ako rýchlo začnú účinkovať. Podľa výskumu poloha, v ktorej lieky užijete, môže spôsobiť buď rýchlu úľavu alebo pomalé bolesti.
Vedci z John Hopkins University zistili, že pri užívaní liekov je efektívnejšie ležať na pravom boku. Zároveň dodali, že ak sa otočíte na ľavý bok, môžete čakať ešte dlhšie, kým bolesť zmizne.
Vedci použili model s názvom „StomachSim“ v snahe pochopiť, ako môže držanie tela ovplyvniť absorpciu liekov. Zistili, že užívanie liekov v sede nemusí byť ten najefektívnejší spôsob, najmä pre pacientov, ktorí sú starí alebo imobilní.
Účinnosť lieku závisí od jeho zložiek a prostredia v žalúdku, keď sa dostane do gastrointestinálneho traktu. Výskumníci sledovali, ako účinné látky v liekoch proti bolesti prechádzajú cez pylorus a dostávajú sa až do dvanástnika – prvej časti tenkého čreva.
Na snímke liek užitý v rôznych polohách: (a) vzpriamene, (b) na pravom boku, (c) na ľavom boku, (d) na chrbte, Foto: Physics of Fluids
Model dokázal vypočítať, koľko lieku sa uvoľnilo a ako každá poloha vplývala na efektivitu. Spoluautor štúdie Rajat Mittal z John Hopkins University vysvetlil:
„Ústne podávanie je prekvapivo zložité napriek tomu, že je najbežnejšou voľbou na podávanie liekov. Keď sa tabletka dostane do žalúdka, pohyb stien žalúdka a tok obsahu vo vnútri určujú rýchlosť, akou sa rozpúšťa. Vlastnosti pilulky a obsah žalúdka tiež hrajú hlavnú úlohu."
Autori vysvetlili, že kontrakcie žalúdka môžu vyvolať tlak, vďaka čomu sa tabletka v tele pohybuje. Mittal dodal, že tieto faktory vedú k rôznym rýchlostiam vstrebávania. V časopise Physics of Fluids dodal:
„V tejto práci demonštrujeme novú platformu počítačovej simulácie, ktorá ponúka potenciál na prekonanie týchto obmedzení. Naše modely môžu generovať biorelevantné údaje o rozpúšťaní liečiva, ktoré môžu poskytnúť užitočné a jedinečné poznatky o zložitých fyziologických procesoch za perorálnym podávaním tabliet."

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?