Toto je dôvod, prečo sa po dni za pracovným stolom cítite extrémne unavene

Ľudia pracujúci v kancelárii môžu mať pociťovať únavu ako po ťažkej manuálnej práci.
Dlhý a ťažký deň duševnej práce môže byť niekedy taký vyčerpávajúci ako deň fyzickej práce a teraz vedci tvrdia, že vedia prečo. Podľa štúdie publikovanej v akademickom žurnále Current Biology pocit vyčerpania z intenzívneho myslenia je skutočným problémom ľudí pracujúcich aj v sedavých zamestnaniach.
Keď sa intenzívna duševná práca vykonáva počas niekoľkých hodín, spôsobuje to hromadenie potenciálne toxických vedľajších produktov v časti mozgu známej ako prefrontálny kortex. To zase mení u ľudí kontrolu nad rozhodnutiami, takže sa posúvajú smerom k činnostiam, ktoré si nevyžadujú žiadne úsilie alebo čakanie, keď sa dostaví duševná únava.
Po ťažkej duševnej práci musí mozog zvoľniť tempo a odmeniť sa
Táto únava hovorí mozgu, aby sa vypol, aby sa zachránil. Mathias Pessiglione z Pitie-Salpetriere University vo Francúzsku povedal:
„Vplyvné teórie naznačujú, že únava je druh ilúzie, ktorú si pripravil mozog, aby nás prinútil zastaviť čokoľvek, čo robíme, a obrátiť sa na príjemnejšiu činnosť. Naše zistenia však ukazujú, že kognitívna práca vedie k skutočnej funkčnej zmene – hromadeniu škodlivých látok – takže únava je skutočne signálom, ktorý nás núti prestať pracovať, ale s iným účelom: zachovať integritu fungovania mozgu.“
Výskumníci monitorovali chémiu mozgu v priebehu pracovného dňa, pričom sa zamerali na dve skupiny ľudí: tých, ktorí potrebovali silne premýšľať, a tých, ktorí mali relatívne ľahšie kognitívne úlohy.
Na vine je aminokyselina v mozgu
V skupine, ktorá robila ťažkú prácu, videli známky únavy, vrátane zníženej dilatácie zreníc. Ľudia v tejto skupine tiež volili možnosti, ktoré ponúkali odmeny s krátkym oneskorením s malým úsilím. Mali tiež vyššie hladiny chemikálie nazývanej glutamát v prefrontálnom kortexe mozgu.
Spolu s predchádzajúcimi dôkazmi autori tvrdia, že akumulácia glutamátu spôsobuje, že ďalšia aktivácia tejto časti mozgu je príliš nákladná, takže kognitívna kontrola je po psychicky náročnom pracovnom dni ťažšia.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?