Na účinnosť antikoncepcie má vplyv aj počasie. V tieto dni treba zvýšiť pozornosť
Rôzne formy antikoncepcie reagujú na zmeny počasia rôznymi spôsobmi. Ktoré dni najviac znižujú jej efektívnosť?
Pri používaní antikoncepcie je potrebné dbať na faktory, ktoré ovplyvňujú jej efektívnosť. Najnáchylnejšia na vplyvy vonkajšieho prostredia je pritom pravdepodobne ústne podávaná antikoncepcia, ktorá reaguje aj na zmeny počasia.
Čo si treba všímať pri jednotlivých druhoch ochrany pred počatím a ako sa o ňu správne starať?
Antikoncepčné pilulky
Za ideálnych podmienok vás dokážu ochrániť pred počatím na 99 percent. Efektivita obľúbených antikoncepčných piluliek ale klesá o 8 percent, ak ich užijete neskoro alebo niektorý deň vynecháte.
K ďalšiemu zníženiu efektivity piluliek dochádza pri nesprávnom skladovaní. Ak sú dlhodobo vystavené teplu, nemožno od nich očakávať plnú funkčnosť, preto by ste ich mali odkladať len na chladné a tmavé miesto s teplotou najviac 20 stupňov. Vyššej alebo nižšej teplote môžu byť bez rizika vystavené len krátkodobo.
Pilulky by ste nikdy nemali vystavovať teplote nižšej ako 15 a vyššej ako 30 stupňov. Najvyššiu mieru istoty si zaistíte dodržaním inštrukcií na príbalovom letáku.
Pilulky treba chrániť aj pred svetlom a vlhkosťou, čo ideálne dosiahnete, ak ich necháte v pôvodnom obale. Počas leta sa vyhnite skladovaniu piluliek v chladničke. Ak máte doma teplo, namiesto toho ich umiestnite do tmavej skrinky na chladnom mieste.
Antikoncepčná náplasť
Náplasť je jedným z novších druhov antikoncepcie na trhu. Viaceré značky pri správnom skladovaní sľubujú dokonca vyššiu mieru ochrany ako antikoncepčné pilulky. Náplasť je účinná asi týždeň a na rozdiel od piluliek je efektívna aj v prípade, že je jej nositeľka chorá.
Náplasť vyzerá ako leukoplast, pričom obsahuje rovnakú kombináciu hormónov ako pilulky, teda estrogénu a progesterónu. Po prilepení na pokožku uvoľňuje tieto hormóny do tela nositeľky. Jej nevýhodou je to, že sa môže ľahko odlepiť od spotenej pokožky.
Náplasti sú navrhnuté tak, aby odolali vode pri sprchovaní, kúpaní a plávaní, no bezpečnosť v tomto prípade netreba podceniť. Ak ju nosíte celý týždeň, kontrolujte ju každý deň, najmä ak je vonku horúco. Ak si všimnete, že je mierne natrhnutá alebo sa odliepa od pokožky, vymeňte ju za novú.
Vaginálny krúžok
Aj v tomto prípade ide o kombinovanú formu antikoncepcie s 99-percentnou účinnosťou. Ide o malý plastový krúžok, ktorý si používateľka sama umiestni do pošvy. Odporúča sa meniť ho každé tri týždne.
Krúžok je navrhnutý tak, aby bol funkčný pri normálnej telesnej teplote, teda 37 stupňoch. Ak ho ponecháte v prostredí, ktoré nezodpovedá tomuto štandardu, môže začať predčasne uvoľňovať hormóny, čo vedie k poklesu efektívnosti po zavedení do pošvy.
Prezervatív
Prezervatívy neobsahujú žiadne chemické zložky, a tak sú odolnejšie voči teplu a chladu, no stále môže dôjsť k ich mechanickému poškodeniu.
Pre čo najvyššiu mieru bezpečnosti ich skladujte na suchom a chladnom mieste bez prístupu priameho slnečného svetla. Chráňte ich pred ostrými predmetmi a pred použitím skontrolujte dátum spotreby. Pri latexových prezervatívoch sa vyhnite používaniu lubrikantov na báze oleja, ktoré ich môžu poškodiť.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.