Facebook vás špehuje, aj keď ho nepoužívate. Táto chyba vás môže stáť súkromie!
- 20:01 21.08.2022
- Bratislava

Sociálne siete Facebook a Instagram môžu sledovať kroky používateľov na internete aj vtedy, keď ich práve nepoužívajú. Za všetko môže jedna chyba.
Sociálne siete sa v posledných rokoch veľmi netešia z kritickej reputácie, ktorú si získali kvôli zhromažďovaniu obrovského množstva údajov o svojich používateľoch. Materská spoločnosť Facebooku a Instagramu Meta najnovšie ešte posilnila dôvody na obavy.
Okrem sledovania každého kliku, ktorý urobíte na aplikáciách Facebook a Instagram, je Meta schopná sledovať vašu aktivitu aj na ďalších internetových stránkach, a to aj vtedy, keď tieto aplikácie práve nepoužívate.
Ako vám do mobilu „vpichnú“ kód na sledovanie
Meta poskytuje používateľom Facebooku a Instagramu vlastný zabudovaný internetový prehliadač, ktorý sa otvorí vždy, keď navštívite ľubovoľnú webovú stránku priamo z jednej z aplikácií. Ako však tvrdí bývalý inžinier z Google Felix Krause, tento prehliadač disponuje 18-riadkovým kódom, ktorý umožňuje sledovanie aktivity používateľov a dokonca ignoruje obmedzenia Chrome a Safari, ktoré mu v tom bežne bránia.
Meta takto môže zbierať citlivé údaje o používateľoch, vrátane každého navštíveného odkazu, výberu textu, snímok obrazovky a akéhokoľvek vpísaného textu, ako sú heslá, adresy a čísla kreditných kariet.
Po tom, ako Krause zverejnil svoje zistenie spolu so vzorkami nebezpečného kódu, spoločnosť Meta vydala stanovisko, v ktorom tvrdí, že nerobí nič, s čím by jej používatelia vopred nesúhlasili.
„Tento kód sme vytvorili zámerne, aby sme dokázali zhodnotiť kroky ľudí na našich platformách,“ uviedol hovorca spoločnosti Meta. „Vďaka nemu dokážeme zhromažďovať informácie o používateľoch predtým, ako im navrhneme prispôsobenú reklamu.“
Podľa spoločnosti Meta je skript pcm.js, ktorý sa bežne používa na hromadenie informácií o histórii prehliadania, aktivovaný len vtedy, keď k tomu používateľ udelí súhlas, a využíva sa len na reklamné účely.
Z etického hľadiska Meta nerobí chybu, pretože používateľov vopred informuje o tom, že bude zbierať informácie o nich a poskytovať ich tretím stranám. Na druhej strane spoločnosť neinformuje o potenciálnych následkoch zneužitia takýchto údajov, ak by k nemu došlo, ako si to vyžadujú pravidlá „informovaného“ súhlasu. Používatelia okrem toho nie sú explicitne varovaní pred tým, že ich aktivita je zaznamenávaná prostredníctvom kódu aj pri prehliadaní iných stránok.
Prečo to Meta robí?
Informácie sú centrálnou komoditou podnikania spoločnosti Meta. Dáta získané pomocou „vpichnutého“ kódu môže spoločnosť poskytnúť tretím stranám, vďaka čomu pre ňu majú astronomickú hodnotu.
Apple (vlastní prehliadač Safari), Google (vlastní prehliadač Chrome) a Firefox sa snažia obmedziť prístup Meta k súkromným informáciám užívateľov, čo ju stojí nemalé peniaze. Napríklad obmedzenie prílevu informácií po aktualizovaní softvéru na zariadeniach s operačným systémom iOS ročne stojí firmu Marka Zuckerberga 10 miliárd dolárov (9,96 miliárd eur).
Podobné kroky na ochranu používateľov podnikli aj ďalšie zmienené spoločnosti, čo Meta využila ako príležitosť na vytvorenie vlastného prehliadača bez podobných reštrikcií.
Ako sa ochrániť?
Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť spoločnosti Meta stopovať vaše údaje cez kód vložený v jej prehliadači, je jednoducho vyhnúť sa jeho používaniu. Pri návšteve webových stránok používajte len prehliadače, ktorým dôverujete, ako je Safari, Chrome alebo Firefox.
V prípade, že pri používaní aplikácií Facebook alebo Instagram nedokážete otvoriť odkaz iným ako vstavaným prehliadačom, skopírujte ho a manuálne otvorte priamo vo vami zvolenom prehliadači.
Ďalšou možnosťou je navštevovať sociálne siete cez prehliadač. Namiesto používania aplikácie Facebook tak navštevujte túto webovú stránku napríklad cez Chrome alebo Firefox.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.