Zelenskyj: Začalo to na Kryme, skončí to na Kryme
- 15:24 23.08.2022
- Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v príhovore na summite tzv. krymskej platformy prisľúbil, že prinesie "slobodu Ukrajine aj občanom na Kryme".
V online príhovore, ktorým ukrajinský líder otvoril utorkový virtuálny summit, prisľúbil, že Kyjev jedného dňa obnoví ukrajinskú vládu nad Krymským polostrovom, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko.
„V záujme toho..., aby sa vrátila predvídateľnosť a bezpečnosť do nášho regiónu, do Európy a do celého sveta, musíme zvíťaziť - zvíťaziť v boji proti ruskej agresii. Preto musíme oslobodiť Krym od okupácie. Začalo to Kryme, skončí to na Kryme,“ vyhlásil Zelenskyj.
Pred príhovorom na summite ukrajinský prezident v utorok varoval Moskvu pred reakciou Kyjeva na prípadný ruský útok na Deň nezávislosti Ukrajiny, ktorý pripadá na stredu 24. augusta.
Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Kyjeve po stretnutí s poľským prezidentom Andrzej Duda, Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina čelí každodenne hrozbe ruských útokov.
„Rusko to robí stále. Môže znížiť počet týchto útokov? Áno môže to urobiť 23. a 24. augusta,“ uviedol ukrajinský prezident.
„Čo urobí Ukrajina, ak zasiahnu Kyjev?... Ak nás zasiahnu, dostanú odpoveď, mocnú odpoveď... Chcem povedať, že táto reakcia bude každým dňom silnejšia,“ uviedol Zelenskyj s tým, že rovnako bude Ukrajina reagovať aj na útok na akékoľvek iné ukrajinské mesto.
Krymská platforma je medzinárodná diplomatická iniciatíva Ukrajiny, ktorej cieľom je hľadať cesty k obnoveniu ukrajinskej vlády nad anektovaným Krymom. Prvý summit platformy sa konal vlani v auguste.

Polícia zadržala 160 ľudí pre útoky na reštaurácie reťazca KFC
Polícia v Pakistane zadržala približne 160 ľudí po opakovaných protestoch pred reštauráciami amerického reťazca s rýchlym občerstvením KFC, oznámilo v sobotu ministerstvo vnútra.

Za uplynulých 48 hodín zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí, tvrdia tamojšie úrady
Izraelské útoky v Pásme Gazy si za uplynulých 48 hodín vyžiadali viac ako 90 obetí, uviedlo v sobotu ministerstvo zdravotníctva kontrolované palestínskym militantným hnutím Hamas.

Benátky rozširujú svoj program zdaňovania jednodňových výletníkov
Výletníci, ktorí do Benátok prichádzajú len na jeden deň, od piatka opäť platia poplatok na vstup do tohto turistami vyhľadávaného mesta.

Požiar v nočnom klube má už 62 obetí, vyšetrovanie pokračuje
Počet obetí požiaru, ku ktorému došlo v polovici marca v nočnom klube v meste Kočani v Severnom Macedónsku, stúpol na 62 mŕtvych.