Prekvapivý rizikový faktor rakoviny, o ktorom ste ešte nepočuli: Na toto si dajte pozor!

Ak sa dôsledne staráte o svoje zdravie, pravdepodobne neuvažujete nad rizikom zhubných ochorení. Tomuto faktoru sa ale vyhnete len s ťažkosťami.
Zdraviu škodlivé návyky, ako je pitie alkoholu alebo fajčenie, už dlho patria k hlavným prispievateľom vzniku onkologických ochorení. Mnohí sa preto nazdávajú, že ak ich eliminujú a budú sa snažiť o čo najzdravší životný štýl, rakovina ich minie.
Experti z kalifornského Národného laboratória Lawrence Berkeley upozorňujú na rizikový faktor rakoviny, ktorý síce súvisí s fajčením, ale priamo sa ho netýka. Nejde pritom ani o pasívne fajčenie, ktoré sa v tejto súvislosti spomína pomerne často.
Kameňom úrazu je takzvané „fajčenie z tretej ruky“, teda vdychovanie výparov a splodín z cigaretového dymu, ktoré sa zachytávajú na oblečení alebo nábytku. Rozdiel medzi ním a pasívnym fajčením spočíva v tom, že je pravdepodobnejšie, že vdýchnete chemikálie z povrchov predmetov ako priamo z cigarety.
Pre nefajčiarov to teda znamená, že riziko onkologického ochorenia u nich stúpa aj v prípade, že len žijú s fajčiarom alebo s ním pravidelne prichádzajú do kontaktu. Rakovina pľúc im hrozí aj v prípade, že si nikdy predtým nepotiahli z cigarety.
Pasívne a pasívnejšie
Pri fajčení väčšina dymu z cigariet neprúdi do pľúc, ale do ovzdušia v okolí. K pasívnemu fajčeniu dochádza vtedy, keď vdychujete dym po vydýchnutí fajčiara spolu s dymom prúdiacim zo zapálenej cigarety.
Nebezpečné chemikálie obsiahnuté v cigaretách sa na dlhý čas zachytávajú v predmetoch v okolí, čo môže viesť k závažným dlhodobým následkom na zdravie. Toxickú úroveň pritom dosahujú aj zadymené priestranstvá alebo manipulovanie s oblečením alebo posteľnou bielizňou, ktoré boli vystavené cigaretovému dymu.
Kľúčovou zložkou, ktorá ohrozuje aj zdravie nefajčiarov, sú nitrozamíny špecifické pre tabak (TSNA). Ide o karcinogén, ktorý vzniká po vstrebaní cigaretových toxínov a kyseliny dusitej (HONO) do povrchov.
„Počas fajčenia sa uvoľňuje obrovské množstvo nikotínu, ktorý pokrýva všetky povrchy v interiéri, vrátane ľudskej pokožky,“ podotýka vedúca autorka výskumu Xiaochen Tangová.
„Zistili sme, že prítomnosť olejov a potu z pokožky na modelových povrchoch vedie k prenášaniu väčšieho množstva TSNA za prítomnosti HONO v porovnaní s čistými povrchmi.“
Odborníci pri pokusoch využili myši, na ktorých sledovali prenikanie nikotínu cez pokožku. Zistili, že priamy kontakt s kožou viedol k hromadeniu a prúdeniu látky v krvnom obehu ešte sedem dní po kontakte.
Za prenášanie dymu a jeho negatívnych následkov je podľa lekárov zodpovedné jeho vdychovanie, vdychovanie prachu a kontakt s pokožkou. „Tieto príčiny dokopy zvyšujú riziko rakoviny,“ tvrdí Tangová.
„Kontakt s pokožkou výrazne prispieva k prijímaniu TSNA na úrovni, ktorá je porovnateľná alebo až vyššia ako pri vdychovaní.“
Spoluautor štúdie Neal Benowitz dodáva, že zistenie poukazuje na zdravotné následky „fajčenia z tretej ruky,“ ktoré „prenáša nielen TSNA, ale aj stovky ďalších chemikálií, z ktorých mnohé patria medzi známe karcinogény.“

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?