Toto je dôvod, prečo fajčiari potrebujú ráno kávu

Výskumníci sa pozreli na súvislosť medzi nikotínom a obľúbeným ranným nápojom.
Pre niektorých fajčiarov nie je prvá cigareta dňa taká uspokojivá, ak si k nej nedajú šálku kávy. Podľa výskumu je káva a cigareta viac než len ranný zvyk: Chemické zlúčeniny v pražených kávových zrnách môžu pomôcť zmierniť účinky rannej túžby po nikotíne, zistili vedci z University of Florida.
V štúdii založenej na bunkách vedci identifikovali dve zlúčeniny v káve, ktoré priamo ovplyvňujú určité vysoko citlivé nikotínové receptory v mozgu. U fajčiarov môžu byť tieto mozgové receptory precitlivené po nočnom vysadení nikotínu.
Nedávno publikované zistenia ešte musia byť otestované na ľuďoch, ale sú dôležitým krokom k lepšiemu pochopeniu toho, ako káva a cigarety ovplyvňujú nikotínové receptory v mozgu, povedal Roger L. Papke, profesor farmakológie na UF College of Medicine.
Káva ovplyvňuje niktotínové receptory
Kofeín je pre väčšinu ľudí príjemnou zložkou kávy, ale fajčiari môžu z kávy dostávať ešte ďalší druh podpory. "V káve sú aj iné molekuly, ktoré môžu vysvetľovať, prečo fajčiari chcú svoju kávu," povedal Papke. Jeho zistenia boli publikované v odbornom časopise Neuropharmacology.
Vedci aplikovali roztok praženej kávy na bunky, ktoré exprimujú konkrétny ľudský nikotínový receptor. Organická chemická zlúčenina v káve môže pomôcť obnoviť dysfunkciu nikotínového receptora, ktorá vedie u fajčiarov k túžbe po nikotíne, uzavreli vedci.
Zistenia viedli Papkeho k širšej hypotéze: Jedna zo zlúčenín vo varenej káve, známa ako n-MP, môže pomôcť potlačiť rannú túžbu po nikotíne. Papke povedal, že ho zaujala myšlienka, že fajčiari závislí na nikotíne spájajú užívanie tabaku s kávou ráno a alkoholom večer. Zatiaľ čo účinok alkoholu na nikotínové receptory v mozgu bol dôkladne preskúmaný, interakcia receptorov s kávou bola študovaná menej.
„Mnoho ľudí vyhľadáva kávu ráno kvôli kofeínu. Robí však káva fajčiarom aj niečo iné? Chceli sme vedieť, či sú v káve aj iné veci, ktoré ovplyvňujú nikotínové receptory v mozgu,“ povedal Papke. Zistenia podľa neho poskytujú dobrý základ pre behaviorálnych vedcov, ktorí by mohli ďalej študovať odvykanie od nikotínu na zvieracích modeloch.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?