Američania odpočúvali Merkelovú, nahnevali eurokomisárku
- 19:45 24.10.2013
- BRUSEL
Európska komisia vo štvrtok s rozhorčením reagovala na najnovší škandál okolo americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).
"Ochrana údajov sa musí uplatňovať bez ohľadu na to, či ide o e-maily bežných občanov, alebo o mobilný telefón Angely Merkelovej," citovala Reddingovú jej hovorkyňa.
Europoslanci neostanú nečinní
Ako dodala, túto tému predloží aj na blížiacom sa novembrovom summite Európskej únie v litovskom Vilniuse. Reddingová navrhuje, aby v tomto smere EÚ prijala legislatívu, ktorá zabráni podobným praktikám. Podľa nej by išlo o "deklaráciu nezávislosti Európy" a vyjadrenie "silného a jednotného hlasu" v tejto otázke.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vo štvrtok vo svetle informácií o údajnej protizákonnej činnosti amerických tajných služieb varoval pred totalitou, ktorá odpočúvacie praktiky používa v záujme sledovania občanov. Reagoval tak na najnovšie podozrenia, že Washington odpočúval mobilný telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Šéf výkonného orgánu EÚ podotkol, že "právo na súkromie je v rámci EÚ základným právom". Portugalský expremiér zároveň poukázal na existenciu tajnej služby, ktorá v niekdajšom komunistickom východnom Nemecku denne sledovala životy ľudí. Ako povedal, "vieme veľmi dobre, čo totalita znamená, vieme, čo sa stane, keď štát použije svoju moc na inváziu do životov ľudí".
Mimoriadne závažné odhalenie
Berlín v stredu reagoval rozhorčene na informácie, podľa ktorých mohli americké spravodajské služby odpočúvať Merkelovej telefón. Kancelárka sa podľa vyhlásenia jej hovorcu Steffena Seiberta spojila s prezidentom USA Barackom Obamom, pričom požiadala o "bezodkladné a úplné vysvetlenie". Informácie o možnom odpočúvaní zverejnil ako prvý portál týždenníka Der Spiegel, ktorý predtým priniesol mnohé odhalenia o americkej špionáži pochádzajúce od bývalého spolupracovníka tajných služieb Edwarda Snowdena. Najnovšie odhalenie však môže narušiť dôverný vzťah medzi Obamom a Merkelovou. Tá vyrastala vo Východnom Nemecku, kde bolo sledovanie občanov obzvlášť rozšírené.
Kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalil Snowden v júni a následne ušiel z USA, aby napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil novinár Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády.
Trump žiada Najvyšší súd USA o zrušenie termínu oznámenia trestu
Donald Trump sa prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.
Nemecká vláda reaguje na Trumpa: Hranice nemožno posúvať silou
Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.
Fiala: Dve percentá HDP na obranu sú minimum, ČR sa nebráni debate o navýšení
Záväzok členských krajín Severoatlantickej aliancie vynakladať dve percentá HDP na obranu, je podľa českého premiéra Petra Fialu minimálnou hranicou.
Južná Kórea a USA začali analyzovať letové údaje z havarovaného lietadla
Vyšetrovatelia z Južnej Kórey a Spojených štátov začali analyzovať záznamník letových údajov z havarovaného lietadla spoločnosti Jeju Air.
Panamská vláda reagovala na Trumpove vyjadrenia o ovládnutí Panamského prieplavu
Panamská vláda adresovala odkaz Donaldovi Trumpovi.