Bielorusko spustilo vojenské cvičenie pri poľských a ruských hraniciach
- 8:36 08.09.2022
- Minsk

Bielorusko začalo vojenské cvičenie v metropole Minsk, vo Vitebskej oblasti na severovýchde krajiny a v meste Brest, ktoré sa nachádza pri hraniciach s Poľskom. Vo štvrtok to oznámilo bieloruské ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Manévre, ktoré majú trvať do 14. septembra, sú zamerané na precvičenie „oslobodenia územia dočasne zabratého nepriateľom“ a znovuovládnutie pohraničných regiónov, uviedol bieloruský rezort obrany.
Úroveň vojakov a vojenskej techniky zapojených do cvičenia si podľa bieloruského ministerstva nevyžadovala, aby o nich na základe smerníc Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podávalo oznámenie.
Bielorusko ako blízky spojenec Moskvy je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila ruskú inváziu na Ukrajinu. Umožnilo tiež vstup ruských jednotiek na ukrajinské územie cez svoje hranice a v prvých týždňoch invázie im poskytovalo aj logistickú podporu.

Trump hodnotí telefonát so Zelenským ako veľmi dobrý
Americký prezident Donald Trump v stredu informoval, že mal "veľmi dobrý telefonický rozhovor" s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Fiala: Telefonát Trumpa s Putinom zatiaľ nepriniesol želané výsledky
Ruský prezident Vladimir Putin podľa českého premiéra Petra Fialu zrejme nemieni ustúpiť zo svojich požiadaviek.

Vrah vlastnej matky a súrodencov, ktorý plánoval útok v škole, dostal doživotie
Britského tínedžera, ktorý zastrelil svoju matku a dvoch mladších súrodencov a plánoval aj masovú streľbu v škole, v stredu odsúdili na minimálne 49 rokov väzenia.

Pátranie po lete MH370 obnovia a prehľadajú novú oblasť
Malajzia v stredu uzavrela dohodu s prieskumnou spoločnosťou Ocean Infinity o obnovení pátrania po troskách strateného letu MH370, uviedol v stredu indonézsky minister dopravy Loke Siew Fook.

Počet obetí v Gaze stúpol na 970, údajne zomrel aj pracovník OSN
Počet obetí izraelských útokov na Pásmo Gazy za posledné dva dni stúpol na takmer tisíc, vyhlásilo v stredu palestínske ministerstvo zdravotníctva spravované hnutím Hamas.