Tento nápoj vyplavuje železo z tela a redukuje jeho vstrebávanie. Dôležité je načasovanie
Železo je minerál, s ktorého pravidelným dopĺňaním má problém väčšina celosvetovej populácie. Ukazuje sa, že k jeho nedostatku v organizme prispieva aj konzumácia niektorých nápojov.
Železo je kľúčový minerál, ktorý sa v tele podieľa na niekoľkých procesoch, z ktorých najvýznamnejší je transport kyslíka v krvi. Prísun kyslíka je nevyhnutný pre správne fungovanie každého orgánu, a preto nedostatok železa vedie k závažným následkom na celkové zdravie človeka.
V prípade nedostatku železa nie je možné viniť len jeho nedostatočný príjem zo stravy. K tomuto stavu prispieva aj konzumácia kávy a čaju, ktorá pri nesprávnom načasovaní dokáže ovplyvniť vstrebávanie železa.
Ľudia, ktorí sú náchylní na nedostatok železa v krvi, by sa podľa odborníkov mali vyhnúť konzumácii kávy a čaju spolu s jedlom. Okrem toho by mali obmedziť príjem otrúb.
„Káva, čaj a víno obsahujú taníny, ktoré obmedzujú vstrebávanie železa tak, že sa naň naviažu a transportujú ho z tela von,“ vysvetľuje austrálsky magazín Better Health. „Kyselina fytová a vláknina, ktorá sa nachádza v celozrnných potravinách, ako sú otruby, môže takisto obmedziť vstrebávanie železa a ďalších minerálov.“
Oslabenú absorpciu železa po vypití kávy a čaju potvrdzuje aj štúdia zverejnená na stránkach American Journal of Clinical Nutrition. „Šálka kávy obmedzuje vstrebávanie železa po skonzumovaní hamburgeru o 39 percent, šálka čaju o 64 percent,“ tvrdia vedci.
Kávu je bezpečné piť asi hodinu pred jedlom alebo po ňom, tvrdia výskumy, podľa ktorých sú nebezpečnou zložkou pre vstrebávanie železa v organizme aj polyfenoly obsiahnuté v obidvoch horúcich nápojoch. Tie pozostávajú predovšetkým z kyseliny chlorogénovej, ktorá je pre zdravie vo všeobecnosti skôr prínosná, no takisto sa naväzuje na železo a vyplavuje ho z tela.
Najväčšej hrozbe zníženého vstrebávania železa čelia ľudia, ktorí ho získavajú z rastlinnej stravy, ako sú obohatené cereálie, fazuľa, tmavá čokoláda, šošovica, špenát, zemiaky so šupkou a orechy a semiačka. Takýto typ železa sa nazýva nehémové železo.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.