Tento nápoj vyplavuje železo z tela a redukuje jeho vstrebávanie. Dôležité je načasovanie

Železo je minerál, s ktorého pravidelným dopĺňaním má problém väčšina celosvetovej populácie. Ukazuje sa, že k jeho nedostatku v organizme prispieva aj konzumácia niektorých nápojov.
Železo je kľúčový minerál, ktorý sa v tele podieľa na niekoľkých procesoch, z ktorých najvýznamnejší je transport kyslíka v krvi. Prísun kyslíka je nevyhnutný pre správne fungovanie každého orgánu, a preto nedostatok železa vedie k závažným následkom na celkové zdravie človeka.
V prípade nedostatku železa nie je možné viniť len jeho nedostatočný príjem zo stravy. K tomuto stavu prispieva aj konzumácia kávy a čaju, ktorá pri nesprávnom načasovaní dokáže ovplyvniť vstrebávanie železa.
Ľudia, ktorí sú náchylní na nedostatok železa v krvi, by sa podľa odborníkov mali vyhnúť konzumácii kávy a čaju spolu s jedlom. Okrem toho by mali obmedziť príjem otrúb.
„Káva, čaj a víno obsahujú taníny, ktoré obmedzujú vstrebávanie železa tak, že sa naň naviažu a transportujú ho z tela von,“ vysvetľuje austrálsky magazín Better Health. „Kyselina fytová a vláknina, ktorá sa nachádza v celozrnných potravinách, ako sú otruby, môže takisto obmedziť vstrebávanie železa a ďalších minerálov.“
Oslabenú absorpciu železa po vypití kávy a čaju potvrdzuje aj štúdia zverejnená na stránkach American Journal of Clinical Nutrition. „Šálka kávy obmedzuje vstrebávanie železa po skonzumovaní hamburgeru o 39 percent, šálka čaju o 64 percent,“ tvrdia vedci.
Kávu je bezpečné piť asi hodinu pred jedlom alebo po ňom, tvrdia výskumy, podľa ktorých sú nebezpečnou zložkou pre vstrebávanie železa v organizme aj polyfenoly obsiahnuté v obidvoch horúcich nápojoch. Tie pozostávajú predovšetkým z kyseliny chlorogénovej, ktorá je pre zdravie vo všeobecnosti skôr prínosná, no takisto sa naväzuje na železo a vyplavuje ho z tela.
Najväčšej hrozbe zníženého vstrebávania železa čelia ľudia, ktorí ho získavajú z rastlinnej stravy, ako sú obohatené cereálie, fazuľa, tmavá čokoláda, šošovica, špenát, zemiaky so šupkou a orechy a semiačka. Takýto typ železa sa nazýva nehémové železo.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?