India má štátny smútok za zosnulou kráľovnou Alžbetou II.
- 16:02 11.09.2022
- Naí Dillí

V Indii majú v nedeľu štátny smútok za zosnulou britskou kráľovnou Alžbetou II. Vyhlásila ho indická vláda ako prejav úcty voči panovníčke, ktorá zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Vláda nariadila spustenie vlajok na pol žrde a zrušenie oficiálnych podujatí v oblasti zábavy. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Reakcie ľudí v Indii sú zmiešané - niektorí kladú otázku, prečo sa vzdáva pocta symbolu koloniálnej nadvlády v Indii.
Mnohí ďalší sa však pozerajú ďalej za inštitúciu, ktorú kráľovná predstavovala, a vnímajú ju ako osobnosť, ktorou bola.
Indický premiér Naréndra Módí opísal Alžbetu II. ako pevnú oporu v našej búrlivej dobe; opozičná líderka Sonia Gándhíová povedala, že zosnulá kráľovná bola veľmi milovanou osobnosťou a symbolom stálosti a plynulého pokračovania.
Na jednej pláži vo východnej Indii bolo na počesť Alžbety II. z piesku vytvorené umelecké dielo, zdobené aksamietnicami - kvetmi ľudovo nazývanými afrikana.

Zistenia Litvy potvrdzujú podozrenia Poľska, že Rusko môže za podpaľačské útoky
Tvrdenia litovskej prokuratúry, že za podpaľačský útok na obchodný dom IKEA je zodpovedná ruská vojenská tajná služba GRU, sa zhodujú s podozreniami Poľska.

Britský kráľ Karol III. prijal kanadského premiéra Carneyho
Britský kráľ Karol III. v pondelok v Buckinghamskom paláci prijal nového kanadského premiéra Marka Carneyho.

Biely dom ku kauze Sochy slobody: Bez USA by Francúzi dnes hovorili po nemecky
Bez pomoci Spojených štátov v druhej svetovej vojne by Francúzi dnes hovorili po nemecky, reagovala odmietavo hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Putin bude s Trumpom hovoriť o aktuálnych otázkach, najmä o Ukrajine
Zoznam pripravených tém na telefonický rozhovor medzi Putinom a Trumpom zahŕňa aktuálne otázky, predovšetkým však urovnanie konfliktu na Ukrajine.

Británia: Súčasťou koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín
Britská vláda očakáva, že súčasťou tzv. koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín, ktoré nejakým spôsobom prispejú k dohľadu nad prípadným prímerím na Ukrajine vrátane nasadenia vlastných vojakov.