• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.3.2025Meniny má Eduard
Bratislava

Rakva s pozostatkami Alžbety II. dorazila do Edinburghu

  • 18:22 11.09.2022
  • Edinburgh
Rakva s pozostatkami Alžbety II. dorazila do Edinburghu

Rakva s pozostatkami zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. v nedeľu dorazila na zámok Holyrood v Edinburghu, ktorý je oficiálnym sídlom britského panovníka v Škótsku.

Od štvrtka sa rakva nachádzala na Balmorale, kde sa s kráľovnou mohli rozlúčiť jej najbližší príbuzní.

Pohrebné vozidlo, ktoré viedlo sprievod so siedmimi autami, opustilo zámok Balmoral, kde kráľovná zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, v nedeľu o 10.00 h miestneho času (11.00 h SELČ). Vozidlo absolvovalo 290 kilometrov dlhú trasu, prechádzalo aj ulicami miest lemovanými smútiacimi ľuďmi.

Alžbetin najstarší syn, kráľ Karol III., a jeho súrodenci princezná Anna a princovia Andrew a Edward v pondelok rakvu odprevadia ku Katedrále svätého Egídia v Edinburghu, kde bude verejne vystavená na 24 hodín. Potom ju v utorok letecky prepravia do Londýna a následne prevezú autom do Buckinghamského paláca.

Pohreb najdlhšie slúžiacej britskej panovníčky Alžbety II. bude v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump zrušil ochranku pre deti exprezidenta Bidena

Trump zrušil ochranku pre deti exprezidenta Bidena

DNES - 7:46Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok večer s okamžitou platnosťou zrušil ochranku detí exprezidenta Joea Bidena.

Astronauti uviaznutí na ISS opustili stanicu a smerujú na Zem

Astronauti uviaznutí na ISS opustili stanicu a smerujú na Zem

DNES - 7:01Zahraničné

Dvaja americkí astronauti, ktorí na viac ako deväť mesiacov uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa v utorok ráno prostredníctvom lode spoločnosti SpaceX vydali na cestu späť na Zem.

Predstaviteľ Hamasu: Obnovením bojov sa Izrael rozhodol obetovať rukojemníkov

Predstaviteľ Hamasu: Obnovením bojov sa Izrael rozhodol obetovať rukojemníkov

DNES - 6:19Zahraničné

Vysoký predstaviteľ palestínskeho militantného hnutia Hamas v utorok ráno uviedol, že Izrael sa rozhodol obetovať svojich rukojemníkov.

Britský kráľ Karol III. sa na návšteve Vatikánu stretne s pápežom Františkom

Britský kráľ Karol III. sa na návšteve Vatikánu stretne s pápežom Františkom

DNES - 6:17Zahraničné

Britský kráľ Karol III. by mal počas aprílovej štátnej návštevy Vatikánu absolvovať audienciu u pápeža Františka.

Irán v liste BR OSN odsúdil

Irán v liste BR OSN odsúdil "agresívne" výroky Trumpa na adresu Teheránu

DNES - 6:13Zahraničné

Irán v pondelok adresoval list Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov, v ktorom obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z agresívnych vyjadrení voči Teheránu.