Princ Harry vydal prvé vyhlásenie reagujúce na smrť kráľovnej
- 13:54 12.09.2022
- Londýn

Britský princ Harry zverejnil v pondelok prvé oficiálne vyhlásenie od smrti svojej starej mamy Alžbety II. Ocenil v ňom "pôvab a dôstojnosť" zosnulej kráľovnej, ktorú podľa neho mnohí považovali za akýsi "kompas" v súčasnom svete. Informovala o tom agentúra AP.
Takéto osobné vyhlásenie zverejnil princ na webstránke charitatívnej organizácie Archewell, ktorú založil spoločne so svojou manželkou Meghan. Uviedol v ňom tiež, že si vážil spoločné chvíle, ktoré so svojou starou mamou zažíval od svojho ranného detstva.
Harry sa so svojou manželkou v sobotu stretol pred Windsorským hradom so svojim svojim bratom, princom Williamovi a jeho manželkou Catherine, aby si spoločne pozreli kvety a dary, ktoré tam Briti priniesli na znak úcty zosnulej kráľovnej Alžbety II.
Spoločné zábery oboch bratov, ktorí mali v posledných rokoch komplikovaný vzťah, dominoval titulným stránkam britskej tlače, ktorá v sprievodných článkoch naznačovala, že medzi bratmi mohlo dôjsť k zmiereniu.
William a Harry vedú veľmi odlišné životy. Zatiaľ čo Harry s manželkou Meghan sa v roku 2020 vzdali svojich kráľovských povinností a presťahovali sa do Spojených štátov, kde často čelia nie vždy pozitívnemu mediálneho záujmu, princ William sa stal po smrti Alžbety II. následníkom britského trónu a jeho otec, kráľ Karol III., mu udelil titul princ z Walesu.

Zistenia Litvy potvrdzujú podozrenia Poľska, že Rusko môže za podpaľačské útoky
Tvrdenia litovskej prokuratúry, že za podpaľačský útok na obchodný dom IKEA je zodpovedná ruská vojenská tajná služba GRU, sa zhodujú s podozreniami Poľska.

Britský kráľ Karol III. prijal kanadského premiéra Carneyho
Britský kráľ Karol III. v pondelok v Buckinghamskom paláci prijal nového kanadského premiéra Marka Carneyho.

Biely dom ku kauze Sochy slobody: Bez USA by Francúzi dnes hovorili po nemecky
Bez pomoci Spojených štátov v druhej svetovej vojne by Francúzi dnes hovorili po nemecky, reagovala odmietavo hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Putin bude s Trumpom hovoriť o aktuálnych otázkach, najmä o Ukrajine
Zoznam pripravených tém na telefonický rozhovor medzi Putinom a Trumpom zahŕňa aktuálne otázky, predovšetkým však urovnanie konfliktu na Ukrajine.

Británia: Súčasťou koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín
Britská vláda očakáva, že súčasťou tzv. koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín, ktoré nejakým spôsobom prispejú k dohľadu nad prípadným prímerím na Ukrajine vrátane nasadenia vlastných vojakov.