Video: Študent oklamal milióny divákov. Takto by sme k umelej inteligencii nemali pristupovať
- 22:03 13.09.2022
- Northridge
Virál mladého študenta svedčí o tom, ako málo rozumieme umelej inteligencii.
Curt Skelton dnes už nie je neznáme meno – minimálne pokiaľ ide o sociálnu sieť TikTok. 22-ročný študent si totiž na platforme vybudoval renomé po tom, ako nahral video, ktorým oklamal milióny používateľov.
Skelton sa vo videu označil za vysoko pokročilú formu deepfake videa vytvorenú umelou inteligenciou. Namiesto človeka z mäsa a kostí sa tak diváci mali pozerať na počítačom generovanú postavu s reálne pôsobiacim hlasom a kontúrami.
Vo videu, ktoré videlo už viac ako 17 miliónov používateľov, rozpráva Skeltonova spolužiačka Zahra Hussainová, ktorá mala stvoriť jeho fiktívny obraz. V závere sa divákov pýta, či by v podobných experimentoch s „umelo vytvoreným“ Skeltonom mala pokračovať, alebo ich skončiť. Mnohí jej odpovedali zdesením z toho, ako reálne jej výtvor pôsobí, čím však dali najavo, že jej skutočne uverili.
Hussainová o svojom „výtvore“ dokonca prezradila aj také detaily, ako že Skeltona zámerne navrhla tak, aby nebol príťažlivý, pretože jej zámerom bolo, aby na ľudí zapôsobil najmä humorom a vizuálnou stránkou.
@curt.skelton ♬ Mr. Roboto - Live - Styx
Skelton, ktorý študuje filmové umenie a v súčasnosti si privyrába ako predajca v obchode s alkoholom, podľa vlastných slov navrhol video ako paródiu na to, že umelá inteligencia môže v budúcnosti nahradiť ľudský potenciál.
„Úprimne som čakal nanajvýš 20 tisíc pozretí,“ priznáva Skelton portálu Insider. „Takže ak polovica z 20 tisíc nepochopí vtip, nie je to také zlé alebo výrazné. Ale 50 percent z 16 miliónov len na TikToku... Veru, to nebolo v pláne,“ tvrdí študent, ktorého šokovalo množstvo ľudí, ktorí mu uverili.
Skelton podľa vlastných slov očakával, že si viacerí overia pravosť jeho identity tak, že si prezrú ďalšie sociálne siete, na ktorých pôsobí. Proti takémuto scenáru však stojí algoritmus TikToku, ktorý užívateľom ponúka predovšetkým videá od tvorcov, ktorých nesledujú, a tak ich nemotivuje k prezeraniu ďalšieho obsahu od toho istého tvorcu. Mnohí používatelia okrem toho nemajú záujem a motiváciu vyhľadávať autora na iných stránkach.
Po tom, ako si zdanlivo falošné video pozreli milióny používateľov TikToku, sa na Skeltona zniesla kritika, podľa ktorej sa mal dopustiť zverejňovania nepravdivých informácií.
„Keď som si uvedomil, že som oklamal viac ľudí ako by som vôbec kedy mal, došlo mi, akú moc mám v rukách,“ tvrdí Skelton. „Ale s mocou prichádza aj zodpovednosť. Takže v budúcnosti si budem dávať OVEĽA väčší pozor.“
Podľa študenta obrovské množstvo ľudí, ktorí jeho videu uverili, dokazuje, ako málo rozumieme umelej inteligencii a deepfake videám.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.