Minister Naď si prevzal Českú a slovenskú transatlantickú cenu
- 17:29 17.09.2022
- Bratislava/Ostrava

Slovenskému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi v piatok počas Dní NATO v Ostrave oficiálne udelili Českú a slovenskú transatlantickú cenu. Informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Minister pri tejto príležitosti vyzdvihol, že odborná bezpečnostná a zahraničnopolitická komunita pozitívne vníma prácu slovenského rezortu obrany pri budovaní obranno-bezpečnostných vzťahov medzi Slovenskom a Českom i v záujme pevného ukotvenia členstva SR v NATO a EÚ.
„Som naozaj poctený a mimoriadne si to vážim. V neposlednom rade som vďačný za ocenenie nášho úsilia pri podpore Ukrajiny. Spolu s kolegami v rezorte budeme robiť naďalej všetko preto, aby bolo Slovensko v bezpečí a aby sme našim priateľom pomohli z celých síl. A to presne tak, ako nám oni pomohli v našom národnom povstaní proti nacizmu,“ uviedol Naď.
Doplnil, že toto ocenenie dostali za desaťročie jeho udeľovania viaceré osobnosti svetovej politiky, ako napríklad Madeleine Albrightová, Anders Fogh Rasmussen, Carl Bildt, Karel Schwarzenberg či Eduard Kukan.
Česká a slovenská transatlantická cena je iniciatíva s cieľom odmeňovať osobnosti, ktoré významne prispeli k slobode a demokracii v strednej Európe, posilneniu transatlantických vzťahov a začleneniu stredoeurópskych krajín do euroatlantických štruktúr. Ocenenie udeľujú dvakrát ročne, a to na bratislavskej konferencii Globsec a na Dňoch NATO v Ostrave.

Trump tvrdí, že anuloval údajne neplatné milosti udelené Joeom Bidenom
Americký prezident vyhlásil, že zrušil preventívne milosti udelené jeho predchodcom Joeom Bidenom pre členov Kongresu, ktorí vyšetrovali Trumpov pokus o zvrátenie výsledku volieb v roku 2020.

V Chorvátsku zadržali českého sudcu na úteku, je podozrivý z podvodu
Polícia v pondelok na základe európskeho zatykača zadržala v Chorvátsku sudcu Krajského súdu v Brne, ktorého niekoľko dní evidovala v databáze nezvestných.

NYT: USA prestanú vyšetrovať ľudí zodpovedných za inváziu na Ukrajinu
Spojené štáty vystúpia zo skupiny vyšetrujúcej osoby zodpovedné za inváziu na Ukrajinu, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina.

WHO: Pre nedostatok financií môže v Afganistane zaniknúť viac ako 200 zariadení
Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že až 80 percent služieb a zariadení, ktoré v Afganistane podporuje, by mohlo byť v priebehu najbližších troch mesiacov zrušených pre nedostatok peňazí.

Litovský šéf diplomacie vyzýva juhoeurópske štáty na zvýšenie výdavkov na obranu
Je načase, aby celý kontinent vyčlenil viac peňazí na obranu, vyhlásil v pondelok v Bruseli litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys. Podľa portálu Politico upriamil pozornosť najmä na juhoeurópske krajiny.